Informację o przypadku zachorowania na odrę w Szkole Głównej Handlowej potwierdził kanclerz uczelni, dr Marcin Dąbrowski. SGH nie wyklucza teraz sfinansowania dodatkowych szczepień.

Reklama

- Zachorował nasz nauczyciel, który miał styczność z trzema grupami studentów. Natychmiast podjęliśmy działania we współpracy z sanepidem, a wszystkie osoby, które miały kontakt z zarażoną osobą zostały poproszone o wykonanie szczepień ochronnych - powiedział portalowi metrowarszawa.pl.

W województwie mazowieckim od 10 października zarejestrowano 79 przypadków podejrzeń lub zachorowań na odrę, w tym aż 22 w ostatnim tygodniu. 14 przypadków zostało potwierdzonych przez badania laboratoryjne.

Chorzy to dzieci w wieku od 7 miesięcy do 10 lat (6 osób), dorośli pomiędzy 32 a 57 rokiem życia (16 osób). 11 z tych osób nie było wcześniej szczepionych przeciwko odrze.

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób, zakażenie szerzy się drogą kropelkową. Jej najczęstsze objawy to: gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa.