Ostrzeżenia drugiego stopnia przed oblodzeniem występuje w woj. podlaskim, wielkopolskim, łódzkim, dolnośląskim i opolskim. Na terenie woj. dolnośląskiego w powiatach lwóweckim i jeleniogórskim mogą wystąpić intensywne opady śniegu.

Reklama

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza natomiast, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, ale poniżej stanów alarmowych.

W obu przypadkach IMGW zaleca śledzenie komunikatów pogodowych.

Oblodzenie w centrum, opady śniegu na południu. IMGW wydaje ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia

Rano IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem oraz intensywnymi opadami śniegu w województwach: warmińsko-mazurskim, mazowieckim, świętokrzyskim, małopolskim, łódzkim, śląskim i dolnośląskim.

Alert pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodującymi przyrost pokrywy śnieżnej do 25 cm, w górach miejscami 30 cm, występują w powiecie suskim, wadowickim i nowotarskim województwa małopolskiego, oraz żywieckim, bielskim i cieszyńskim województwa śląskiego, jak i w południowej części województwa dolnośląskiego.

Reklama

Drugi stopień ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodującymi przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 50 cm w powiecie jeleniogórskim i lwóweckim w województwie śląskim.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie warunków, które sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Mogą one powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza natomiast, że występujące zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne oraz - podobnie jak w przypadku ostrzeżenia pierwszego stopnia - stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Występujące w tym czasie niebezpieczne zjawiska pogodowe mogą znacznie ograniczyć codzienne funkcjonowanie.