Naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA Temistokles Brodowski potwierdził w rozmowie z PAP, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze z rzeszowskiej delegatury Biura.

Reklama

- Zatrzymani zostali doprowadzeni do podkarpackiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie - poinformował Brodowski. Wszyscy mieli usłyszeć zarzuty oszustwa, poświadczenia nieprawdy w wystawianych fakturach i nierzetelnego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Według śledczych przedsiębiorcy wprowadzali do obrotu faktury VAT na zakupy części samochodowych, których w rzeczywistości nie kupowano. Firmy wystawiały kolejne nierzetelne dokumenty księgowe, potwierdzające rzekomą sprzedaż "nabytych" wcześniej towarów - łącznie miało to być kilkadziesiąt nierzetelnych dokumentów.

Nieprawdziwe faktury opiewały łącznie na 1,5 mln zł, a uszczuplenia podatkowe z nich wynikające miały sięgnąć ponad 250 tys. zł.

Naczelnik podał, że CBA zatrzymała wcześniej w tej sprawie w grudniu pięć osób, a sama sprawa nadal będzie się rozwijać.