Alerty drugiego stopnia przed upałem nie obowiązują jedynie w północnej części województw: zachodniopomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Obowiązują tam ostrzeżenia pierwszego stopnia, a prognozowana temperatura maksymalna w dzień to ok. 30 st.

Reklama

W całym kraju oprócz województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz północnej części warmińsko-mazurskiego i podlaskiego obowiązują też ostrzeżenia przed burzami z gradem. W południowej części kraju są to ostrzeżenia drugiego stopnia - dotyczą one 232 powiatów. Jak podaje IMGW, na tym obszarze prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 40 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h, lokalnie do 95 km/h.

Alert burzowy pierwszego stopnia dotyczy woj. zachodniopomorskiego, większej części woj. wielkopolskiego, lubuskiego i podlaskiego oraz południowych powiatów woj. warmińsko-mazurskiego. Jak podaje IMGW, prognozuje się tam wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniana w związku z tym, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu.

Jeżeli jednak podczas burzy jesteśmy poza domem, trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie, jeżeli jesteśmy akurat w podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba rozproszyć się na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

RCB przypomina również, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w związku z upałami ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić dużo niegazowanej wody, nie wychodzić - jeśli nie ma takiej potrzeby - z domu oraz unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu, który odwadnia organizm. Należy też pamiętać o noszeniu nakrycia głowy.

Reklama

Podczas upałów nie można zostawiać dzieci w zamkniętym samochodzie. W razie wystąpienia objawów przegrzania organizmu - przyśpieszonego oddechu, temperatury, nudności, zawrotów głowy lub dreszczy - należy szukać pomocy, dzwoniąc na numery alarmowe 112 lub 999. Bez opieki w autach nie powinno się zostawiać również zwierząt.