W środę "Gazeta Polska" oraz "GPC" podały, że fundacja ReFForm, która jest dotowana przez miasto stołeczne Warszawa, jest kierowana przez współwłaściciela sieci seks shopów. Konkurs został rozstrzygnięty trzy lata temu za prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz. Chodziło o zapobieganie i profilaktykę w sprawie AIDS - powiedział Trzaskowski, pytany o dotację miasta dla fundacji, której fundator działa także w branży erotycznej kierującej swój asortyment dla społeczności LGBT.

Reklama

Podeszły do niego (konkursu - PAP) trzy konsorcja. Jedno z tych konsorcjów wygrało. To nie są decyzje prezydenta. I od trzech lat to konsorcjum organizuje profilaktykę jeśli chodzi o kwestie związane z AIDS, w tym właśnie fundacja ReFForm, która co roku dostaje 2200 zł, żeby prowadzić profilaktykę w tym zakresie - wyjaśnił prezydent Warszawy. Jak dodał, rzeczywiście nikt nie sprawdzał, czym oprócz tego fundacja się zajmuje. My rozpisywaliśmy konkurs na bardzo określone zadania. To nie jest decyzja prezydenta, a tym bardziej nie jest to moja decyzja - podkreślił.

Trzaskowski zauważył ponadto, że profilaktyka dotycząca AIDS w mieście powinna być prowadzona i że powinno to robić konsorcjum takich fundacji, które najlepiej się na tym znają. Od tego są eksperci konkursu, żeby ocenić, kto taki konkurs powinien wygrać - dodał.

Również rzecznik prezydenta Kamil Dąbrowa odniósł się to tej sprawy. Poinformował, że konkurs - ogłoszony w poprzedniej kadencji, dotyczący lat 2018-2020 - miał nazwę Rozwój oferty dla mieszkańców m.st. Warszawy w zakresie wsparcia, profilaktyki wskazującej i selektywnej, działań postrehabilitacyjnych i readaptacyjnych w obszarze przeciwdziałania zakażeniom HIV, wsparcia dla osób żyjących z HIV/AIDS oraz ich bliskich.

Fundacji ReFForm w swoich celach statutowych wymienia m.in. edukację i propagowanie wiedzy o zdrowiu i promocja zdrowia, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, krzewienie równouprawnienia i postaw antydyskryminacyjnych oraz wspieranie przedsięwzięć z nimi związanych, wspieranie przedsięwzięć mających za przedmiot edukację zdrowotną oraz profilaktykę zagrożeń dla zdrowia i promowania w społeczeństwie bezpiecznego seksu.

Reklama