Celem akcji "Sędziowie – lekarzom" było zebranie środków pieniężnych na zakup niezbędnego sprzętu dla dwóch krakowskich szpitali - im. Żeromskiego i Uniwersyteckiego. Udało się zgromadzić ok. 35 tys. zł.

Reklama

Szpital w Prokocimiu nie miał przyłbic ochronnych - absolutnie podstawowych środków, które bardzo trudno jest teraz dostać. Udało się je zlokalizować - najpierw zakupiliśmy 15, teraz kolejne 35 - wyjaśnił PAP w czwartek sędzia Dariusz Mazur.

Pozostała część kwoty - jak wskazali sędziowie - zasili wydatki szpitali, w których znajdują się oddziały zakaźne, a przekazane zostaną na zakup sprzętu wspomagającego oddychanie.

Medyków wspierają także krakowscy adwokaci, którzy - oprócz indywidualnych wpłat - planują przeznaczyć na ten cel środki zebrane przez okręgową radę adwokacką.

Jak powiedziała PAP adw. Katarzyna Frankiewicz-Burda, celem akcji było niesienie pomocy w sytuacji kryzysowej. Chodziło nam o to, żeby tę akcję rozwinąć i pokazać problem, tak, aby wszyscy ludzie mieli szansę przekazać datek na ten cel - podkreśliła.

Zapewniła, że akcję pomocową starała się nagłaśniać nie tylko w mediach społecznościowych, ale także wśród innych mieszkańców. Po naszym apelu sprawą zainteresowało się wiele osób, które zadeklarowały zarówno pomoc finansową, jak i rzeczową. Odbiór jest bardzo pozytywny - oceniła Frankiewicz-Burda. Jak dodała, o pomoc zwracają się kolejne placówki, a skala potrzeb jest duża.