Uważamy, że decyzja o zakazie wstępu do lasu jest pochopna i wyrządzi dużo więcej szkody dla ludzkiego zdrowia niż potencjalne zarażenie się wirusem w przestrzeni leśnej - piszą autorzy petycji zamieszczonej na portalu Avaaz.org Petycje Obywatelskie.

Reklama

Obostrzenie o zachowaniu bezpiecznej odległości jest wystarczające. Ogromne obszary lasów w naszym kraju są najbezpieczniejszym miejscem w jakie może udać się człowiek w tym trudnym okresie, jednocześnie najłatwiej tam zachować zalecaną odległość. Spacer i kontakt z przyrodą jest konieczny do życia! Nie ma racjonalnych powodów, by przebywanie w lesie było bardziej niebezpieczne niż przebywanie w komunikacji publicznej, kościele, czy sklepie. Dodatkowo razi fakt zezwolenia na prowadzenie w tym samym czasie polowań. Żądamy cofnięcia tego absurdalnego zakazu! – apelują.

Od piątku wirtualnie pod petycją pojawiło się już ponad 90 tys. z wymaganych 100 tys. podpisów. Co kilka sekund internauci popierali postulaty jej twórców.

W związku ze stanem epidemii, od 3 do 11 kwietnia br. Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasów, a Parki Narodowe pozostają zamknięte - poinformował w komunikacie resort środowiska.

Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe - wskazano w komunikacie.

Dlatego, zgodnie ze specustawą dotyczącą COVID-19, dyrektor generalny Lasów Państwowych oraz dyrektorzy Parków Narodowych "polecili wprowadzić okresowy zakaz wstępu - do 11 kwietnia br. włącznie".