Dziś księża w kościołach będą szczegółowo omawiać zasady postępowania po wykryciu ptasiej grypy na pobliskich fermach drobiu. Będą przypominać, że wirus ptasiej grypy ginie już w temperaturze 70 stopni Celsjusza. Dlatego mięso zjedzone po obróbce cieplnej jest bezpieczne.

Reklama

"W poniedziałek w okolicznych szkołach o tym jak się zachowywać i jakich zasad przestrzegać mają rozmawiać z dziećmi nauczyciele" - informuje Hilary Januszczyk z powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego w Płocku.

Do mieszkańców gmin Brudzeń Duży, Mochowo, Nowy Duninów i Stara Biała trafią ulotki informacyjne, zostaną tam też rozwieszone plakaty.

Dobrą wiadomością jest to, że służby weterynaryjne i sanitarne nie wykryły już żadnego więcej ogniska ptasiej grypy. Ale obostrzenia w regionie Płocka jeszcze potrwają.

W wyznaczonych już wczoraj strefach: 3-kilometrowej zapowietrzonej i 10-kilometrowej zagrożenia obowiązuje między innymi nakaz odizolowania drobiu na terenie gospodarstw, a także zakaz organizowania targów i wystaw drobiu oraz zakaz jego transportu z wyjątkiem ruchu tranzytowego drogami głównymi.

Na terenie miejscowości Uniejewo i Myśliborzyce, gdzie znajdują się fermy, na których wykryto wirusa ptasiej grypy, wciąż zamkniętych jest część dróg. Wyłożono tam specjalne maty dezynfekujące. Teren został specjalnie oznakowany i cały czas jest obserwowany przez policję.