"Dziś rodzi się Targowica polskiej kultury, która grzebie polskiego ducha" - powiedział biskup i podkreślał, że w obliczu tego zagrożenia potrzebna jest bitwa o Polskę wierną dziejom, zbudowaną na fundamencie rodzimej wiary i kultury.

Reklama

Najlepszą metodą walki jest - zdaniem hierarchy - czerpanie z tradycji Konstyutucji 3 maja. "W konstytucji tej przemawia "dusza narodu - a raczej wielu narodów, które w tamtym czasie stanowiły wraz z Polakami ówczesną Rzeczypospolitą" - stwierdził biskup-generał.

Podkreślił, że światło Ewangelii Jezusa Chrystusa otworzyło oczy króla oraz twórców konstytucji 3 maja na zagrożenia, z których wiele aktualnych jest do dzisiaj. Jednym z nich jest fałszywe pojęcie wolności, które objawia się między innymi walką z Kościołem i Bogiem oraz obawą przed małżeństwem i macierzyństwem.

Zdaniem biskupa namawianie do usuwania ciąży i nazywanie eutanazji godną śmiercią to nic innego jak "terroryzm o ludzkiej twarzy". "Trzeba z tym walczyć" - grzmiał z ambony.

Mocnych słów biskupa słuchali parlamentarzyści z marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim, przedstawiciele rządu, Kancelarii Prezydenta, władze samorządowe stolicy z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz, generalicja WP, kombatanci, harcerze oraz liczni mieszkańcy stolicy.

Święto nie tylko państwowe

Dzisiejszą rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzi także Kościół katolicki w Polsce. Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej, a jest obchodzone 3 maja, bo pierwsza polska konstytucja realizowała część lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza.

Z udziałem Episkopatu Polski na Jasnej Górze odbędą się uroczystości święta NMP Królowej Polski. Homilię wygłosi prymas Józef Glemp, a podczas mszy nastąpi ponowienie Milenijnego Aktu Oddania Matce Bożej.

Co roku w 3-majowych uroczystościach na Jasnej Górze uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy wiernych.