Najczęściej, bo 25 razy, strażacy wieczorem i w nocy byli wzywani do usuwania szkód związanych z silnymi wiatrami. Usuwali powalone drzewa i konary, a także przewrócony słup linii telefonicznej. Pozostałe interwencje dotyczyły wypompowywania wody z zalanych piwnic, podwórek i ulic.

Reklama

Szczególnie dużo pracy mieli strażacy z rejonu Włocławka, którzy 24 razy wyjeżdżali do usuwania skutków wiatru i deszczu. W czasie ulewy we Włocławku, zwłaszcza w niżej położonych miejscach nad Wisłą, ulice przypominały rwące potoki, a studzienki kanalizacyjne nie nadążały z przyjmowaniem wody. W pozostałych powiatach było po kilka interwencji.

Mazowsze/ Straż Pożarna: Ponad 300 zgłoszeń w związku z burzami i silnym wiatrem

Z informacji przekazanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że od godz. 11.00 w piątek, do godz. 6.00 w sobotę zanotowano w woj. mazowieckim ok. 320 zgłoszeń związanych z pogodą.

Najwięcej wezwań strażacy mieli w Warszawie (ok. 50), w Ciechanowie (46), Mławie (28) i w Płocku (23). Dużo zgłoszeń zanotowano również w Płońsku, Wołominie, Legionowie i w Ostrołęce.

Jak wcześniej informowała straż pożarna, w związku z burzami uszkodzonych zostało 7 budynków mieszkalnych, z czego pięć w powiecie płońskim, a dwa w powiecie sierpeckim.

PSP: Prawie tysiąc interwencji związanych z silnym wiatrem i opadami deszczu

Z informacji przekazanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że w piątek strażacy w związku z pogodą interweniowali 926 razy. Najwięcej interwencji zanotowano w województwach: mazowieckim (244), łódzkim (111) i wielkopolskim (75). W sobotę od północy w związku z pogodą straż pożarna interweniowała ponad 100 razy.

Strażacy głównie usuwali wiatrołomy, udrażniali przepusty i wypompowywali wodę – zaznacza rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Do jednego z najpoważniejszych zdarzeń doszło w Ustroniach Morskich, gdzie trąba powietrzna zniszczyła część kompleksu wypoczynkowego składającego się z 70 domków holenderskich.

Każdy domek przeznaczony jest na ok. 4-5 osób. Szacujemy więc, że na terenie kompleksu mogło przebywać maksymalnie 250-300 osób. W miejscu, gdzie przeszła trąba powietrzna było 9 domków, z czego 7 uległo całkowitemu zniszczeniu – przekazał Batorski.

Dodał, że w 9 domkach przebywało łącznie 14 osób, z czego poszkodowanych zostało 6 z nich. Wszystkie te osoby zostały przewiezione do szpitala – zaznaczy Batorski.

Dodał, że w działaniach na miejscu brało udział 12 zastępów straży pożarnej, w sumie około 50 strażaków