Jak poinformowano na stronie internetowej NATO Press, "od 21 do 28 sierpnia 2020 r. samolot NATO AWACS będzie stacjonował w Krakowie, aby wziąć udział w szkoleniu żołnierzy dwóch członków Sojuszu - Polski i Stanów Zjednoczonych".

Reklama

Współpracując ściśle z Polskim Centrum Kontroli i Raportowania, załoga AWACS będzie wspierać polskie i amerykańskie myśliwce, zapewniając dowodzenie i kontrolę w powietrzu - podkreślono.

Jak wyjaśniono, "udział samolotów AWACS w ćwiczeniach lotniczych pod nazwą +Aviation Detachment Rotation 20-4+ jest od dawna zaplanowanym działaniem, które obejmuje loty nad terytorium aliantów". Jest to część strategii NATO "wdrożonej w 2014 r. po nielegalnej i bezprawnej aneksji Krymu przez Rosję".

Reklama

Środki te mają na celu zapewnienie wschodnich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego o zaangażowaniu i solidarności w obrębie NATO; mają także na celu powstrzymanie wszelkiej ewentualnej agresji na kraje członkowskie NATO - czytamy na stronie NATO Press.

Samoloty AWACS E-3A, które są zmodyfikowanymi wersjami Boeinga 707, można rozpoznać dzięki charakterystycznej kopule radaru zamontowanej nad kadłubem. E-3A zwykle działają na pułapie około 10 km. Z tej wysokości samolot jest w stanie stale monitorować przestrzeń powietrzną w promieniu ponad 400 km i może wymieniać informacje - za pośrednictwem cyfrowych łączy danych - z dowódcami innych samolotów oraz wojsk działających na ziemi czy na morzu.