W piątek w Katowicach zorganizowano trzy demonstracje. Uczestnicy jednej z nich solidaryzowali się z Białorusinami, druga była manifestacją solidarności ze środowiskami LGBT. Z kolei środowiska narodowe zorganizowały marsz anty-LGBT.

Reklama

Zabezpieczający manifestację policjanci ukarali kilka osób mandatami lub skierowali wnioski o ukaranie do sądu za wykroczenia, np. spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, używanie wulgarnych słów i zaśmiecanie. W przypadku zachowania jednego z nich dopatrzyli się przestępstwa propagowania faszyzmu - lokalna prasa podała, publikując zdjęcia, że uczestnicy tego marszu wykonywali gest nazistowskiego pozdrowienia.

Wiceszef MSWiA napisał w niedzielę na Twitterze, że jeden z hajlujących mężczyzn jest już w rękach policji.

W związku z bulwersującym zachowaniem co najmniej jednego uczestnika zgromadzenia, przeprowadzono czynności sprawdzające pod kątem art. 256 kk tj. publiczne propagowanie faszyzmu. Policja zabezpieczyła również nagrania z monitoringu, a zgromadzony materiał trafił do prokuratury - podał zespół prasowy śląskiej policji.

Po analizie zgromadzonego materiału, stróże prawa zatrzymali dzisiaj 26-latka z Zabrza, który w piątek publicznie propagował faszyzm. Po przyznaniu się do popełnienia przestępstwa, mężczyzna dobrowolnie poddał się karze - dodali policjanci. Czynności w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Katowice–Wschód.

Zgodnie z Kodeksem karnym, kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści m.in. na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych czy wyznaniowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jeszcze przed informacją o zatrzymaniu 26-latka do piątkowych wydarzeń odniósł się w niedzielę prezydent Katowic Marcin Krupa. Potępił zachowanie uczestników piątkowej manifestacji, którzy "hajlowali". Mam nadzieję, że sprawcy tego obrzydliwego zachowania zostaną szybko i surowo ukarani – napisał Krupa na Facebooku.

Prezentowanie nazistowskich gestów, które wprost nawiązują do zbrodniczego reżimu są wyrazem nie dającej się opisać pogardy dla milionów ludzi, którzy oddawali życie w walce z tym reżimem i byli bestialsko mordowani min. w obozach koncentracyjnych – podkreślił prezydent.

Ostro podsumowało katowicką demonstrację Muzeum Auschwitz.

Reklama

Na Twitterze napisało: Nazistowski gest nasycony jest nienawiścią. Użycie go w Polsce, gdzie ideologia niemieckiego nazizmu przyniosła tyle cierpienia, jest szczególnie bolesne. Do tego te straszne słowa pogardy. Dla człowieka. Nienawiść narasta stopniowo. Od gestów i słów.