Dwóch 15-latków z Leisnig (Saksonia) miało wykonywać gest hitlerowskiego pozdrowienia w trakcie wycieczki edukacyjnej do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Zdarzenie uwiecznione zostało na zdjęciu, wykonanym najprawdopodobniej 4 maja w trakcie pobytu uczniów w Polsce – na terenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Na zdjęciu widać czterech uczniów, z których dwóch wykonuje hitlerowskie pozdrowienie.

Reklama

W związku z tym incydentem sześciu uczniów zostało zawieszonych w prawach ucznia. Od poniedziałku wrócili do szkoły - pisze we wtorek portal RND. Wspólnie z nauczycielami i szkolnym pracownikiem socjalnym, a także kolegami z klasy, oceniono przebieg zdarzenia. Sześciu uczniów otrzymało kary dyscyplinarne.

Ten incydent pokazuje, jak ważna jest edukacja demokratyczna i wszystkie projekty, którymi od lat żyjemy i które praktykujemy w naszej szkole. Musimy dalej podążać tą właśnie drogą. Tym bardziej teraz po takim incydencie - stwierdziła dyrektorka placówki Kristin Dorias-Thomas, cytowana przez RND.

Coroczna wycieczka klas dziewiątych do Auschwitz, ma podkreślać, do czego zdolne są dyktatury i jak ważne są demokracja, tolerancja, człowieczeństwo i szacunek.

Lista naszych ofert i projektów dotyczących tematów demokracji, tolerancji i szacunku jest długa. Dlatego ten incydent bardzo boli. Ale pokazuje też, że właśnie dlatego musimy to kontynuować. Tym bardziej teraz - mówi dyrektorka szkoły. Wyjaśnia też, że nikt w szkole nie odwracał wzroku. Nauczyciele na wycieczce edukacyjnej zareagowali natychmiast.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą służby bezpieczeństwa państwa, poinformowała w poniedziałek policja w Chemnitz.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Reklama

Polacy byli drugą pod względem liczebności grupą więźniów. W czasie istnienia obozu Niemcy deportowali do Auschwitz ok. 150 tys. Polaków. Zginęła połowa z nich.

Z Berlina Berenika Lemańczyk