Nie zwiększymy nagle populacji lekarzy, bo nie ma takich możliwości – komentował ekspert w Radiu ZET.

Reklama

Ekspert pytany o respiratory, odpowiedział, że "liczba respiratorów w zasobach agencji jest tajemnicą państwową”. Nie mam dostępu do informacji niejawnych. Nie wiem, jakie są motywy, że ktoś robi z czegoś tajemnicę państwową.

Obsługa respiratora nie da się nauczyć z dnia na dzień, w tydzień czy 2 tygodnie – mówił Konsultant Krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii w Radiu ZET.

Najlepszym zasobem, lekarzy szkolących się w anestezjologii i intensywnej terapii jest ta grupa ludzi, którzy odbyli przynajmniej 4 lata szkolenia, w tym co najmniej pół roku szkolenia w zakresie intensywnej terapii – tłumaczył ekspert.

Profesor uważa, że o pomoc należy poprosić lekarzy rezydentów tej specjalizacji, którzy m.in. z monitorowaniem, sprzętem, sposobami wentylacji mają do czynienia od pierwszego dnia nauki.

Jeśli mielibyśmy szkolić lekarzy innych specjalności – okulistów, gastroenterologów – to bez wątpienia ktoś, kto ma bagaż min. 4 lat doświadczenia w zakresie intensywnej terapii, jest lepszym kandydatem do opieki nad pacjentem wentylowanym – stwierdził prof. Radosław Owczuk.