Za odwołaniem Barbary Chrobak głosowało 414 posłów, przeciw było 4, 2 wstrzymało się od głosu. Za odwołaniem Hanny Elżanowskiej głosowało 418 posłów, 2 było przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.

Hołownia podziękował posłom

Po zakończonym głosowaniu marszałek Sejmu Szymon Hołownia podziękował posłom za ponadpartyjną gotowość do rozwiązania problemów, które trawią państwową komisję ds. pedofilii. Rozwiązaliśmy dzisiaj jeden z problemów personalnych, ale zmiany i rozwiązania wymaga problem systemowy, który ujawnił się w toku tego postępowania (...). Rozmowy, które dzisiaj odbyłem, wskazują na to, że jest ponadpartyjna zgoda (...) co do tego, żeby w następnym kroku rozwiązać w systemowy sposób sytuację w państwowej komisji ds. pedofilii - stwierdził.

Reklama

Poinformował, że w związku z decyzją Sejmu o odwołaniu dwóch członkiń komisji Sejm powoła nowych członków do tego gremium. Hołownia zaznaczył, że rozpoczyna procedurę obsadzenia wakatów w komisji ds. pedofilii. Przypomniał, że zgodnie z regulaminem Sejmu termin na zgłaszanie kandydatów przez uprawnione podmioty upływa 16 sierpnia 2024 r.

Wniosek złożyła szefowa komisji

Reklama

Wniosek o odwołanie Elżanowskiej i Chrobak złożyła w lutym br. przewodnicząca Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 Karolina Bućko.

Co zarzucane jest obu kobietom?

Przyczyną złożenia wniosku były informacje od pracowników komisji o stosowanie mobbingu, niegospodarności i wykorzystywaniu własnej pozycji przez obie urzędniczki. W komisji ds. pedofilii powstała w ub. roku niezależna komisja składająca się z prawników i psychologów, która orzekła, że skargi pracowników są uzasadnione i wymagające dalszej interwencji. Chrobak i Elżanowska konsekwentnie zarzutom zaprzeczały.

Na czwartkowym posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka przewodnicząca państwowej komisji ds. pedofilii Karolina Bućko przypomniała publikacje "Gazety Wyborczej" i "Onetu", w których opisane zostały anonimowe zarzuty pracowników komisji wobec Chrobak i Elżanowskiej. Dotyczyły one niegodnego traktowania, poniżania, zastraszania, nękania i braku kultury.

Bućko mówiła również o możliwym konflikcie interesów w związku z aktywnością zawodową Hanny Elżanowskiej. Stwierdziła, że pełniła ona funkcję biegłego psychologa w postępowaniach karnych, które były objęte nadzorem państwowej komisji ds. pedofilii. Innym z zarzutów była częsta absencja Hanny Elżanowskiej w pracy oraz fakt, że Elżanowska i Chrobak miały pokrywać koszty prywatnych przejazdów taksówkami ze służbowych środków.

Kim są Chrobak i Elżanowska?

Barbara Chrobak to magister administracji po Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Została wybrana do komisji ds. pedofilii przez Sejm w 2020 r. i przed kilkanaście miesięcy była jej wiceprzewodniczącą. Do komisji weszła z rekomendacją Prokuratury Krajowej i jej ówczesnego szefa Bogdana Święczkowskiego. Była wtedy członkinią Solidarnej Polski (przemianowanej następnie na Suwerenną Polskę), a wcześniej (w kadencji 2015-2019) posłanką Kukiz'15.

Hanna Elżanowska to biegła sądowa w zakresie diagnostyki psychologicznej dzieci i młodzieży, pracowała też jako specjalistka w dziedzinie seksuologii. Do komisji została wybrana przez Sejm w 2020 r.

Czym jest państwowa komisja ds. pedofilii?

Państwowa komisja ds. pedofilii została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 r. Przyjmuje zgłoszenia od listopada 2020 r. Do jej zadań należy m.in. badanie spraw, które uległy przedawnieniu i wpisywanie pedofilów do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

W skład komisji ds. pedofilii powinno wchodzić siedmiu członków, w tym: trzech powoływanych przez Sejm większością trzech piątych głosów, jeden powoływany przez Senat większością trzech piątych głosów, jeden powoływany przez prezydenta, jeden przez premiera i jeden przez Rzecznika Praw Dziecka.