Kod QR można pobrać wchodząc na portal pacjent.gov.pl i logując się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub wkrótce w aplikacji mObywatel. O wydruk papierowy kodu można poprosić w punkcie szczepień bezpośrednio po zaszczepieniu drugą dawką. W sklepach Google Play i App Store jest też dostępna bezpłatna aplikacja "Zaszczepieni", która umożliwia weryfikację ważności i poprawności kodu QR okazywanego przez osobę zaszczepioną. Aplikacja ta umożliwia potwierdzenie, że okazujący kod jest faktycznie zaszczepiony obiema dawkami szczepionki.
Aplikacja "Zaszczepieni" pokazuje podstawowe dane osoby zaszczepionej – imiona i pierwszą literę nazwiska oraz dzień i miesiąc urodzin. Działa w trybie offline.
Kod QR przydatny przy wjeździe do Polski
Kod QR przydatny jest przy wjeździe do Polski. Osoby, które go okażą, nie są kierowane na kwarantannę. Ponadto nie dotyczy ich ustalony limit 5 osób na spotkaniach towarzyskich.
QR kod jest obecnie ważny przez 12 miesięcy, czyli relatywnie dość krótko. Zrobiliśmy to w trosce o jakość i bezpieczeństwo obywateli, ponieważ wciąż otwarte pozostaje pytanie, jak długo utrzymuje się odporność po szczepieniu przeciw COVID-19. Założyliśmy pewną elastyczność, jeśli chodzi o późniejsze wydłużenie terminu ważności kodu. W praktyce oznacza to, że jeśli w przyszłości badania potwierdzą, że skuteczność tych szczepionek utrzymuje się dłużej niż rok, pacjenci będą mogli pobrać zaktualizowaną wersję QR kodu, np. wchodząc na swoje Internetowe Konto Pacjenta – powiedziała dyrektor CeZ.
Równocześnie dodała, że osoby, które nie chcą lub nie potrafią korzystać z Internetowego Konta Pacjenta będą mogły również uzyskać zaktualizowany kod u lekarza.
Osoby zaszczepione dwiema dawkami będą mogły pójść do lekarza i poprosić o wydruk kodu QR. Każdy lekarz ma dostęp poprzez bezpłatną aplikację gabinet.gov.pl do tej informacji, co wynika z ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Oznacza to, że może pobrać kod, po wcześniejszej weryfikacji, czy pacjent faktycznie został zaszczepiony, wpisując numer PESEL pacjenta do systemu gabinetowego – dodała.
W Polsce, od kiedy ruszyła akcja szczepień przeciw COVID-19, wykonano ich już 1 176 904, w tym ponad 200,5 tys. zaszczepiono drugą dawką. To dane z poniedziałku, z godziny 10.30.
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w poniedziałek, że zakontraktowano blisko 100 mln dawek. W I kwartale 2021 roku do Polski powinno trafić ich około 6,1 mln wobec pierwotnie zaplanowanych 9 mln. Pozwoli to, w tym okresie, uodpornić około 3 mln osób.
W Polsce dostępne są dwie dwudawkowe szczepionki mRNA - producenta Pfizer/BioNTech oraz Moderny. Do 10 lutego powinien pojawić się kolejny, również dwudawkowy, preparat firmy AstraZeneca.