Jak poinformował w środę rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń, do znęcania nad zwierzętami doszło pod koniec stycznia br. Policja została wtedy powiadomiona o znalezieniu w jednym z kontenerów na śmieci w gminie Zakliczyn foliowego worka z ciałami dwóch psów. Podczas oględzin ustalono, że zwierzęta miały widoczne ślady bicia oraz były mocno okaleczone.

Reklama

Zabili psy, "ponieważ szczekały"

W wyniku przeprowadzonego śledztwa dwa dni później zatrzymani zostali podejrzani w wieku 53 i 54 lat. Mężczyźni podczas przesłuchania przyznali się do znęcania nad psami oraz opisali, jak je zabili.

Obaj przyznali, że do znęcania nad czworonogami doszło podczas picia alkoholu - właściciel psów zabił je siekierą, a pomagał mu jego kompan. Jak tłumaczyli, psy zostały zabite, ponieważ szczekały.

Sprawcy pójdą siedzieć?

Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty z art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt, dotyczące znęcania się i zabicia zwierząt. Sprawcy skorzystali z możliwości dobrowolnego poddania się karze. Prokurator zaproponował dla nich osiem miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności, grzywnę oraz zakaz posiadania zwierząt przez najbliższe pięć lat. Do zaproponowanej kary musi się jeszcze odnieść sąd.