Oszukane kobiety zapłaciły za wynajem, ale kiedy dotarły pod wskazany adres, okazało się, że w lokalu już ktoś mieszka i nigdy nie miał być udostępniany uchodźcom – podała w środę katowicka policja.

Reklama

Zatrzymani mają 22 i 29 lat. Na jednym z portali społecznościowych oferowali mieszkanie pod wynajem w Katowicach, dla uchodźców z Ukrainy.

Aż dwukrotnie w ciągu jednego dnia oszukali w ten sposób ukraińskie kobiety. Na jednej ze stacji paliw podpisali umowę najmu z trzema kobietami. Kiedy kobiety zapłaciły 1100 dolarów za wynajem, otrzymały adres, gdzie mieszkania. Bardzo się zdziwiły, kiedy drzwi otwarło im starsze małżeństwo informując, że jest to ich mieszkanie i nigdy nie zamierzali nikomu go wynajmować. W ten sam sposób została oszukana Ukrainka, która z oszustami w tym samym dniu podpisała umowę w jednej z galerii handlowych. Tu kobieta przekazała oszustom 3100 złotych za wynajem – opisali policjanci.

Do kolejnego oszustwa doszło za pomocą komunikatora. W ten sposób oszuści namówili kolejną kobietę na zrobienie przelewu bankowego w kwocie 1600 złotych za wynajem mieszkania, którego nigdy nie mieli.

Reklama

Po zatrzymaniu i przedstawieniu zarzutów starszy z podejrzanych został objęty policyjnym dozorem i poręczeniem majątkowym w wysokości 20 tys. zł. Młodszy z zatrzymanych, na wniosek śledczych, został przez sąd aresztowany na 2 miesiące. Obu grozi do 8 lat więzienia.

Zrozpaczonym oszukanym kobietom pomogli katowiccy policjanci prowadzący sprawę. Zorganizowali dla nich nie tylko noclegi, ale także przeprowadzkę i zbiórkę żywności oraz najpotrzebniejszych rzeczy na nowy start w Polsce – zaznaczyła katowicka komenda.