29. Rada Ministerialna OBWE odbędzie się w dniach 1 i 2 grudnia w Łodzi. Na zaproszenie urzędującego przewodniczącego OBWE, ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua w kompleksie EC1 w Łodzi spotkają się szefowie dyplomacji 57 państw członkowskich Organizacji.

Reklama

W związku ze szczytem od 29 listopada do 3 grudnia w Łodzi ma obowiązywać zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. Projekt rozporządzenia w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

"Ze względu na przewidywaną liczną grupę zagranicznych gości w randze szefów resortów zagranicznych, a także aktualną sytuację geopolityczną, istnieje konieczność zapewnienia wzmocnionych rygorów bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze miasta Łodzi" - napisali w uzasadnieniu autorzy projektu.

Projekt zakłada, że rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 29 listopada. Według Oceny Skutków Regulacji rozporządzenie będzie oddziaływało ok. 3 tys. osób fizycznych oraz ok. 40 podmiotów posiadających pozwolenia na broń.

Autorzy: Agnieszka Ziemska, Marcin Chomiuk