Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł w sobotę w Watykanie w wieku 95 lat.

"Do domu Ojca odszedł Papież Benedykt XVI. Wielki myśliciel katolicki, autorytet duchowy i choć skromny człowiek, to jednak człowiek niezwykłego formatu. Autor wybitnych dzieł teologiczno-filozoficznych, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i dziekan Kolegium Kardynalskiego" - napisał szef rządu na Facebooku.

Reklama

Zwrócił uwagę, że blisko współpracował z Janem Pawłem II. "Może dlatego Jego stosunek do naszego kraju był szczególny" - ocenił.

Morawiecki przypomniał, że jako arcybiskup i kardynał Joseph Ratzinger kilkukrotnie odwiedził Polskę, a jako Papież - odbył pielgrzymkę do naszego kraju w 2006 roku, "w czasie której zdobył nasze serca".

"Uczynił wiele gestów wskazujących na głęboką znajomość i szacunek dla Polski i polskiego Kościoła. Na przykład modląc się u grobów wielkich przywódców duchowych naszego narodu - prymasów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, odwiedzając najważniejsze Sanktuaria czy symbolicznie nawiązując do proroczych słów swojego poprzednika, Jana Pawła II na Placu Piłsudskiego. Polacy odwdzięczyli mu się wtedy wspaniałym przyjęciem" - napisał premier.

"Świat poniósł dziś wielką stratę, lecz duchowa i intelektualna spuścizna Benedykta XVI pozostanie dla nas istotna na zawsze. Niech spoczywa w pokoju" - oświadczył premier.

autor: Rafał Białkowski