14 stycznia 2023 roku minęły cztery lata od śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który podczas finałowego koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został zaatakowany. Na połowę marca sąd zaplanował mowy końcowe w procesie Stefana W. - oskarżonego o zabójstwo Pawła Adamowicza. Prokuratorskie śledztwo trwało bardzo długo i doprowadziło do powstania trzech, częściowo sprzecznych ze sobą, opinii biegłych dotyczących poczytalności oskarżonego.

Reklama

"To był zamach na oczach wszystkich"

To był zamach na oczach wszystkich i wszyscy oczekujemy sprawiedliwego wyroku. Zarówno prokuratura jak i obrona mówią, że raczej to postępowanie na pierwszej instancji się nie zakończy - mówiła obecna prezydent Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz w rozmowie na antenie radia wspomniała, że sama od czterech lat otrzymuje pogróżki. Przedstawiła też mechanizm tej nagonki.

I to jest jeden przykład, dosłownie z ubiegłego tygodnia. Ale tak się dzieje ciągle w odniesieniu do wielu ludzi w Polsce, grup społecznych, inicjatyw. Właśnie tak wygląda fabryka hejtu finansowana z pieniędzy publicznych, pieniędzy nas wszystkich. Fabryka hejtu działa i ma się dobrze - podsumowała prezydent Gdańska.