Podczas tegorocznej wiosny mamy do czynienia z wyjątkowo zmasowanym atakiem kleszczy, pajęczaków z podgromady roztoczy. Główną przyczyną opisywanej sytuacji są obserwowane od kilku lat wyjątkowo łagodne zimy. Problem nie dotyczy tylko jakby mogło się wydawać pól i łąk czy terenów niezurbanizowanych, ale także parków, placów i skwerów miejskich. Wszędzie tam gdzie jest trawa, można spotkać kleszcze - opowiada dr nauk weterynaryjnych Joanna Kołodziejska-Lesisz. I ostrzega, że kleszcze, które w tym roku atakują od zimy, przenoszą bardzo groźne choroby zakaźne zarówno dla ludzi jak i zwierząt, mogące nawet zagrażać życiu. W praktyce klinicznej najczęściej u psów rozpoznajemy babeszjozę, anaplazmozę, erlichiozę oraz boreliozę.

Reklama

Walka o życie naszego Mietka trwała kilka tygodni, kosztowała kilka tysięcy złotych i chyba tylko cudem zakończyła się sukcesem - mówi właścicielka rudego kundelka spotkana na spacerze w wawerskim lesie. Pies "złapał" babeszjozę, która szczególnie dla takich jak on starszych i doświadczonych schroniskowym życiem czworonogów może skończyć się tragicznie. Ostatecznie życie Mietka uratowała dopiero transfuzja krwi.

Teraz po każdym wyjściu +czyszczę+ psa taką lepiąca rolką do ubrań. Nosi też specjalistyczną obrożę przeciwko kleszczom - mówi właścicielka.

Reklama

Jak walczyć z kleszczami?

Doktor Joanna Kołodziejska-Lesisz uważa, że prostym sposobem, pomocnym w walce z kleszczami, jest też każdorazowe wyczesanie pupila gęstym grzebieniem po przyjściu ze spaceru. Lekarka ubolewa, że niestety nie ma do dyspozycji środka gwarantującego 100 proc. ochronę, a ponadto kleszcze wykazują coraz większą oporność na substancje zawarte w preparatach.

Takie zjawisko obserwujemy lokalnie, zatem zawsze warto zapytać swojego lekarza weterynarii o rekomendację najskuteczniejszego rozwiązania dla danego pupila. W wyjątkowych sytuacjach decydujemy się nawet na równoczesne użycie dwóch różnych metod - tłumaczy.

Ochrona cały rok

Weterynarz podkreśla, że musimy zabezpieczać swoich czworonożnych przyjaciół przez cały rok. Pierwsze przypadki chorób odkleszczowych diagnozowaliśmy u moich pacjentów nawet w styczniu i lutym - tłumaczy. Dodaje, że leczenie chorób wywołanych przez kleszcze jest z całą pewnością kosztowniejsze i trudniejsze od zapobiegania.

Niestety, mimo kupnych zabezpieczeń (tabletki i ziołowy spray) kleszcze wbijają się w moją Ambę. Staram się je wtedy szybko wyjąć, by zminimalizować ryzyko zakażenia. Teściowie przez babeszję stracili ukochanego psiaka - mówi pan Roman, spacerujący w Parku Skaryszewskim.

Sto kleszczy na jednym psie

W praktyce doktor Kołodziejska-Lesisz rekordzistą był pies, który przyniósł ze spaceru sto kleszczy. Nawet fachowcom ich wyjęcie zajęło ponad godzinę. Warto pamiętać, że kleszcze możemy również przynieść do domu na butach czy ubraniu. Także sanepid apeluje, by zachować czujność.

Kleszcze są uznawane za jedne z najniebezpieczniejszych zwierząt świata - przypomina w specjalnym ostrzeżeniu.

Autor: Luiza Łuniewska