We wtorek w całym kraju występować będzie zachmurzenie duże. Po południu możemy spodziewać się większych przejaśnień na zachodzie Polski. Padać będzie w całym kraju, głównie to będą opady przelotne. Jedynie na południowym wschodzie spodziewamy się opadów ciągłych i tutaj miejscami te opady będą intensywne, w związku z tym na tę część kraju wydane są ostrzeżenia meteorologiczne I stopnia o intensywnych opadach deszczu - poinformował w rozmowie z PAP synoptyk IMGW Michał Ogrodnik.

Reklama

Najwięcej deszczu w Małopolsce

Ostrzeżenia obowiązują od godziny 12. Najwięcej deszczu, około 20 mm spadnie w Małopolsce, częściowo w woj. śląskim, a także na Ziemi Świętokrzyskiej. W pozostałym obszarze Polski opady będą przelotne, bądź słabe.

Najcieplej będzie na wschodniej połowie kraju - tutaj na termometrach zobaczymy od 25-27 stopni Celsjusza. W centrum będzie nieco chłodniej, od 21-24. Około 22-24 też na południu Polski, natomiast najchłodniej na zachodzie do 20 stopni Celsjusza. I niestety nad samym morzem około 19 stopni - podkreślił synoptyk.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, chwilami porywisty. Najsilniejsze porywy wiatru spodziewane są w trakcie burz i osiągać mogą do 60 km/h. Wiatr będzie wiać z południa lub południowego zachodu.

W nocy najładniejsza pogoda z największą ilością rozpogodzeń, ale jeszcze początkowo przelotnymi opadami deszczu i możliwymi zanikającymi burzami będzie na zachodzie Polski. W pozostałym obszarze zachmurzenie będzie duże, a zachmurzenie całkowite prognozowane jest w południowo-wschodniej części Polski - powiedział Ogrodnik.

Najwięcej opadów synoptycy spodziewają się w pasie od Małopolski, Górnego Śląska, przez Ziemię Świętokrzyską, po Lubelszczyznę i południowe Mazowsze. Tam miejscami spadnie do 25-30 mm deszczu. Możliwe są, lecz w niewielkim prawdopodobieństwie również burze.

Reklama

Na pozostałym obszarze kraju, albo opady będą słabsze - od 15-20 mm spaść może na pozostałej części Mazowsza oraz na Podlasiu - albo praktycznie śladowe. Burze najdłużej możliwe są nad samym Bałtykiem, gdzie miejscami może spaść do 10 mm deszczu - podkreślił synoptyk.

Najcieplejsza noc będzie na południowym wschodzie Polski, tam na termometrach możemy zobaczyć od 16-17 stopni Celsjusza. W centrum i na zachodzie od 13-15, nad samym morzem od 14-16 stopni. Najchłodniejsza noc będzie w Kotlinach Górskich od 10-12 stopni Celsjusza.

autorka: Julia Szymańska