Od sierpnia w Zakopanem zostały wprowadzone nowe stawki w miejskiej strefie płatnego parkowania. W konsekwencji turyści zapłacą więcej za postój. Jak podaje "Gazeta Krakowska", za pierwsze 30 minut opłata wyniesie 2 zł (w porównaniu do obecnej złotówki), za pierwszą godzinę 5 zł (zamiast obecnych 3 zł), za drugą godzinę - 6 zł (obecnie 3,5 zł), a za trzecią – 7,20 zł (dotychczas 4,30 zł). Każda kolejna godzina będzie kosztować 5 zł. Ponadto, kara za postój bez opłaty wzrośnie ze 150 zł do 200 zł.

Reklama

Zakopane: Turyści będą musieli zapłacić więcej

Warto dodać, że podwyżka obejmie jedynie turystów, podczas gdy mieszkańcy, którzy posiadają kartę mieszkańca, będą płacili stawki takie same jak dotychczas, czyli 1 zł za pierwsze 30 minut i 3 zł za pierwszą godzinę. Co więcej, posiadacze takiej karty będą mogli skorzystać z 60 minut darmowego parkowania dziennie w strefie płatnego parkowania. Oczywiście, ta ulga dotyczyć będzie tylko pojazdów, które zostały zgłoszone wraz z wnioskiem o wydanie karty mieszkańca.

Specjalne miejsca parkingowe tylko dla mieszkańców Zakopanego

Reklama

W mieście powstaną także specjalne miejsca parkingowe przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców, które zostaną oznaczone kolorem pomarańczowym. Te nowe parkingi będą usytuowane w pobliżu urzędów i instytucji, do których mieszkańcy będą mieli potrzebę się udać w celu załatwienia różnych spraw.

Na tych miejscach parkować będą mogli jedynie mieszkańcy i to maksymalnie przez godzinę - wyjaśnił urząd miasta.

Warto dodać też, że możliwość korzystania z bezpłatnego dziennego parkowania przez 60 minut będzie można wykorzystać też na inne miejsca postojowe, nie ograniczając się jedynie do tych oznaczonych kolorem pomarańczowym.

Jeżeli na pomarańczowym miejscu parkingowym zaparkuje pojazd nieuprawniony, nawet jeśli kierowca uiści opłatę w parkomacie, traktowane będzie to tak samo, jakby nie zapłacił za postój. W takiej sytuacji, grozi mu mandat w wysokości 200 zł.

Zakopane wprowadza nową kartę mieszkańca

Równocześnie z wprowadzeniem zmian w strefie płatnego parkowania, zostanie wprowadzona także nowa karta mieszkańca. Będzie uprawniała nie tylko do zniżek na postojach, ale także w innych instytucjach, zarówno miejskich, jak i prywatnych firmach. Karta mieszkańca dostępna będzie dla wszystkich zameldowanych na terenie Zakopanego, którzy rozliczają się z urzędem skarbowym w tym mieście. Co ważne, karta będzie darmowa.