Od kilku dni w różnych częściach Poznania można spotkać kolczaka zbrojnego, czyli Cheiracanthium punctorium, przedstawiciela gatunku zbrojnikowatych. O wizytach groźnego pająka donoszą zaniepokojeni mieszkańcy stolicy Wielkopolski.

Kolczak zbrojny. Gdzie występuje ten groźny pająk?

Kolczak zbrojny występuje w Europie i w Azji. Ten gatunek pająka lubi ciepły klimat, dlatego na Starym Kontynencie pojawia się głównie na południu zamieszkując m.in. tereny Portugalii, Hiszpanii, Andory, Francji, Włoch, czy Słowenii.

Reklama

Kolczaki zbrojne coraz częściej pojawiają się Polsce, szczególnie w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Cenią sobie ciepłe, otwarte tereny porośnięte wysoką trawą, ziołoroślami i krzewami, np. łąki, nasypy kolejowe i skraje dróg. Budują oprzęd rozmiarów gołębiego jaja, który służy im za schronienie, a samicom także jako miejsce składania jaj oraz ochrony młodych. Broniące jaj lub młodych samice są wyjątkowo agresywne.

Jak rozpoznać kolczaka zbrojnego?

Pająki z tego gatunku coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach, a nawet domach, dlatego warto wiedzieć, jak je rozpoznać. Kolczaki zbrojne osiągają wielkość od ok. 7,5 mm do nawet 15 mm długości. Mają żółtawe, zielonkawożółtawe, a czasami nawet czerwonawe ubarwienie.

Ukąszenie kolczaka zbrojengo może być niebezpieczne dla człowieka / ShutterStock

Czy ugryzienie kolczaka zbrojnego jest groźne?

Kolczak zbrojny jest jednym z niewielu występujących w Polsce gatunków, które ukąszenie może być niebezpieczne dla człowieka. Jego jad zawiera hemolizyny i jest śmiertelny dla owadów. U ludzi może spowodować poważne problemy zdrowotne wymagające nawet hospitalizacji.

Jad kolczaka zbrojnego może wywołać objawy zatrucia, a po ugryzieniu mogą pojawić się nudności, dreszcze, wysoka temperatura, długotrwałe bóle, stan zapalny i ogólne osłabienie. Objawy ukąszenia człowieka przez kolczaka zbrojnego mogą utrzymywać się nawet do dwóch tygodni i w niektórych przypadkach wymagać hospitalizacji, szczególnie, jeśli pająk tego gatunku zaatakuje dziecko lub osobę starszą.

oprac. Beata Anna Święcicka