Do Ekopatrolu straży miejskiej wpłynęło nietypowe zgłoszenie o dwóch wielkich ślimakach pozostawionych na klatce schodowej budynku przy ulicy Targowej.

Interwencja Ekopatrolu

Kiedy patrol przyjechał na miejsce, osoba zgłaszająca wskazała im pojemnik, w którym znajdowały się dwa sporej wielkości ślimaki afrykańskie.

Reklama

W naturalnych warunkach lub hodowli potrafią urosnąć do bardzo dużych rozmiarów. Ślimaki zostały przez funkcjonariuszy zabezpieczone i przewiezione do Centrum CITES na terenie warszawskiego ZOO.

Ślimaki afrykańskie

Achatina – rodzaj afrykańskich, roślinożernych ślimaków lądowych z rodziny Achatinidae, obejmujący największe lądowe ślimaki świata. Dorasta do 30 cm i może ważyć 0,5 kg. Niektóre gatunki są zbierane w celach konsumpcyjnych, a także hodowane jako zwierzęta domowe.

Ślimaki te pochodzą z Afryki, a dokładnie - z Afryki Środkowej. Rozprzestrzeniły się jednak w strefie tropikalnej i subtropikalnej na całym świecie, gdzie nie mają naturalnych wrogów, przez co stały się gatunkami inwazyjnymi i wyrządzają szkody na terenach uprawnych.

Autorka: Marta Stańczyk