W obchodach Święta Wojska Polskiego, z udziałem wojska i władz państwowych wezmą udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama

We wtorek Zwierzchnik Sił Zbrojnych, prezydent Andrzej Duda, złożył wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, a następnie o godz. 10.00 weźmie udział, wraz małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, we mszy św. za ojczyznę i polskich żołnierzy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Liturgii będzie przewodniczył biskup polowy WP Wiesław Lechowicz. W eucharystii weźmie także udział szef MON.

W południe prezydent z małżonką oraz szef MON wezmą udział w uroczystej zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Kulminacją centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego będzie defilada wojskowa zorganizowana pod hasłem "Silna Biało-czerwona", która ruszy na Wisłostradzie o godz. 14. Weźmie w niej udział ok. 2 tys. żołnierzy, ok. 200 sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego i 92 statki powietrzne.

Będzie można zobaczyć m.in. transportery opancerzone Rosomak w różnych wersjach, samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i K9, wyrzutnie rakietowe HIMARS, a także trzy typy czołgów - Leopardy 2, wyprodukowane w Korei K2, a także czołgi Abrams, służące zarówno w siłach polskich, jak i amerykańskich.

Na defiladzie pojawią się również wozy bojowe piechoty Borsuk oraz pojazdy minowania narzutowego Baobab-K, a także wiele pojazdów technicznych, medycznych czy logistycznych.

W defiladzie wezmą również udział systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot, jak również lotnictwo - myśliwce F-16 i FA-50, a także F-35 należące do lotnictwa USA. Poza tym na niebie będzie można zobaczyć samoloty transportowe - np. wykorzystywane do transportu najważniejszych osób w państwie, a także śmigłowce - w tym Black Hawki czy AW101, a także amerykańskie śmigłowce uderzeniowe Apache.

"Bieg na piątkę"

Reklama

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego odbędzie się także "Bieg na piątkę" wokół Stadionu PGE Narodowego, zaś na jego błoniach odbędzie się piknik wojskowy.

Uroczystości upamiętniające 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej odbędą się też w innych miejscowościach w kraju, w tym w miejscach związanych ze zwycięską bitwą.

Ossów

W Ossowie na Cmentarzu Bohaterów 1920 r. przed południem odbędzie się uroczysta msza św. pod przewodnictwem ordynariusza warszawsko-praskiego bpa Romualda Kamińskiego. Po liturgii odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców, a ok. godz. 14.00 - zgodnie z tradycją - na Polach Ossowskich zaplanowany jest piknik historyczny.

W Radzyminie bp Jacek Grzybowski odprawi o godz. 17.00 mszę św. na cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej. Następnie odbędzie się Apel Poległych i złożenie wieńców na mogiłach żołnierzy.

Jasna Góra

Zgodnie z tradycją, wieczorem modlitwa za ojczyznę i Wojsko Polskie odbędzie się na Jasnej Górze. Apel Jasnogórski o godz. 21.00 poprowadzi biskup polowy WP Wiesław Lechowicz.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej 1920 r. uznanej przez Edgara Vincenta D'Abernon - brytyjskiego polityka, dyplomatę i pisarza - za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zwycięstwo polskiego wojska zadecydowało o zachowaniu niepodległości kraju i zatrzymało marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Było także jednym z najważniejszych elementów pamięci historycznej II RP.

15 sierpnia został ogłoszony w 1923 r. Świętem Wojska Polskiego. Pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. Święto Wojska Polskiego ponownie obchodzone jest w połowie sierpnia.

Autor: Magdalena Gronek