Zostaw pojazdy w bezpiecznym miejscu: Jeśli jesteś w pojeździe podczas burzy z gradem, spróbuj znaleźć bezpieczne miejsce do zatrzymania, takie jak garaż lub osłonięty parking. Unikaj zatrzymywania się pod drzewami lub billboardami, które mogą łatwo ulec uszkodzeniu.

Reklama

Schowaj się w bezpiecznym pomieszczeniu: Jeśli jesteś w domu, najlepiej jest schować się w pomieszczeniu, które jest wolne od okien. Ostrzeż innych domowników i zabezpiecz zwierzęta domowe.

Unikaj okien: Okna mogą być łatwo uszkodzone przez grad. Unikaj pobytu blisko okien, zwłaszcza tych skierowanych w kierunku burzy.

Unikaj otwartych przestrzeni: Nie wychodź na zewnątrz podczas burzy z gradem. W otwartej przestrzeni jesteś narażony na obrażenia spowodowane uderzeniem gradobicia.

Zabezpiecz rośliny na zewnątrz: Jeśli masz wrażliwe na grad rośliny w ogrodzie, możesz je zabezpieczyć przykrywając folią lub specjalnymi siatkami ochronnymi. Pamiętaj, że ochrona roślin jest mniej istotna niż twoje własne bezpieczeństwo.

Ostrzeżenia i prognozy: Monitoruj lokalne ostrzeżenia i prognozy pogody. Dzięki temu będziesz wiedział, czy spodziewa się burzy z gradem w twoim regionie.

Zabezpiecz przedmioty na zewnątrz: Przed burzą z gradem warto zabezpieczyć na zewnątrz znajdujące się przedmioty, które mogą zostać uszkodzone przez gradobicie, takie jak meble ogrodowe czy sprzęt.

Reklama

Gotowość do ewakuacji: Jeśli sytuacja staje się bardzo niebezpieczna, zawsze miej gotowy plan ewakuacji do bezpiecznego miejsca, np. schronienia publicznego lub znajomych.

Mity i fakty dotyczący burzy

Korzystania z urządzeń elektrycznych: Sieć komórkowa nie ma żadnego wpływu na to, gdzie piorun może uderzyć.

Bezpiecznym miejscem, kiedy zastanie nas burza jest auto. W momencie gdy piorun uderzy w samochód, następuję indukcja elektrostatyczna i działa jak klatka Faradaya. Metal jest dobrym przewodnikiem i chroni wnętrze przed polem elektrycznym.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo osobiste jest najważniejsze. Jeśli burza z gradem jest intensywna i groźna, pozostań w bezpiecznym pomieszczeniu i odczekaj, aż burza minie.