O przedłużeniu obowiązywania stopni alarmowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w czwartek na stronach rządowych. Jak czytamy, premier Morawiecki podpisał zarządzenia, które do 30 listopada 2023 roku przedłużają obowiązywanie trzech stopni alarmowych.

Reklama

RCB: Sygnał dla służb

Przedłużone zostało obowiązywanie: trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) oraz drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium kraju, a także drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza granicami kraju. Jak podkreśla RCB, stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, by były gotowe do działania.

Stopień alarmowy CRP

Stopień alarmowy CRP dotyczy zagrożenia atakami cyberterrorystycznymi; jest trzecim, z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. RCB wskazuje, że jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Stopień alarmowy BRAVO

Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się natomiast w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem "zdarzenia o charakterze terrorystycznym". Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności.