Od początku tego roku na granicy polsko-litewskiej zatrzymane zostały 33 osoby podejrzane o pomoc lub organizowanie nielegalnego przerzutu ludzi przez tę granicę - poinformował w poniedziałek Podlaski Oddział SG.

Zatrzymania na granicach z Polską

Granica z Litwą jest wewnętrzną granicą unijną; liczba zatrzymywanych tu przez SG tzw. kurierów jest znacznie mniejsza, niż na granicy z Białorusią (granica zewnętrzna UE), gdzie od początku roku zatrzymano w Podlaskiem ok. 450 osób podejrzanych o pomoc lub organizowanie nielegalnego przerzutu ludzi.

W miniony weekend przy granicy z Litwą zatrzymano tzw. kurierów pochodzących z Niemiec, Bośni i Hercegowiny oraz Łotwy. W Budzisku funkcjonariusze z placówki SG w Rutce-Tartak zatrzymali do kontroli auto na niemieckich numerach rejestracyjnych. Kierowcą był obywatel Niemiec, jego wspólnikiem - obywatel Bośni i Hercegowiny; wieźli sześciu mężczyzn pochodzących z Iranu. Jak ustaliła SG, kurier zabrał cudzoziemców z Litwy i miał przewieźć przez Polskę do Europy Zachodniej.

Reklama

W okolicach Wiżajn patrol SG zatrzymał do kontroli forda transita. Kierowcą był Łotysz, który przewoził dziewięciu mężczyzn i trzy kobiety - obywateli Iranu. W tym wypadku kierowca - po postawieniu mu zarzutów - został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące.

Po dopełnieniu wszelkich formalności obie grupy nielegalnych migrantów zostały przekazane stronie litewskiej w ramach umowy o readmisji.

autor: Robert Fiłończuk