Prognoza IMGW na wrzesień i pierwszą połowę października

Najnowsza prognoza pogody Instytutu, która została opublikowana na Twitterze, to prognoza numeryczna ECMWF. Obejmuje ona najbliższe 5 tygodni, począwszy od 37. do 41. tygodnia 2023 roku. Zatem dotyczy okresu od 11 września do 15 października 2023. Prognoza ta przedstawia dwie anomalie:

  • anomalię średniej temperatury powietrza (podaną w stopniach Celsjusza) względem lat 1991-2020 oraz
  • anomalię sumy opadów (podaną w %) względem tego samego okresu.
Reklama

Anomalia średniej temperatury powietrza i anomalia sumy opadów – o co chodzi?

Reklama

Zamieszczona długoterminowa prognoza pogody na 5 tygodni podaje dwie anomalie. Czym one są i jak je interpretować? Oto kilka wskazówek.

  • Anomalią średniej temperatury powietrza określa się różnicę między prognozowaną średnią temperaturą powietrza w danym tygodniu roku a średnią temperaturą tygodniową policzoną z trzydziestoletniego okresu referencyjnego. Podawana jest w stopniach Celsjusza.
  • Anomalią sumy opadów określa się różnicę między prognozowaną ilością opadu a średnią policzoną również dla okresu referencyjnego. Podawana jest w procentach.
  • W przypadku tej prognozy okresem referencyjnym (odniesienia) jest okres 30 lat – od 1991 do 2020.
  • Jeśli wartość anomalii średniej temperatury powietrza jest dodatnia oznacza to, że prognozowana temperatura jest wyższa niż średnia dla tego samego rejonu i tego samego tygodnia roku z lat 1991-2020.
  • Jeśli anomalia średniej temperatury jest ujemna, wówczas oznacza to spadek temperatury.
  • Anomaliaśredniej temperatury równa 0 oznacza temperaturę taką samą jak wartość średnia.
  • Gdy anomalia sumy opadów jest równa 100 proc. oznacza ilość opadu taką samą jak w okresie referencyjnym.
  • Gdy anomalia sumy opadów jestmniejsza od 100, wtedy możemy spodziewać się mniej opadów
  • Zaś gdy anomalia sumy opadów jestwiększa od 100 oznacza to, że opadów będzie więcej niż w latach 1991-2020.

Pogoda na wrzesień 2023. Prognoza długoterminowa

Jaka będzie pogoda we wrześniu?Przyszły tydzień (37 tydzień roku) począwszy od poniedziałku 11 września zapowiada się bardzo ciepły. Temperatury będą wyższe nawet o 4 stopnie Celsjusza w odniesieniu do średniej trzydziestoletniej. Najcieplej będzie w województwach pomorskim oraz podlaskim. Poza tym w całej Polsce będzie ciepło.

Prognoza obejmuje 5 tygodni i wśród nich najbliższy tydzień będzie tym najcieplejszym w odniesieniu do średniej 30-letniej. Tydzień ten będzie również wybitnie suchy. Co prawda w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego ilość opadów będzie większa niż w okresie referencyjnym (o 13 proc.), zaś na granicy województw lubuskiego i dolnośląskiego ilość opadów będzie bliska średniej - bowiem anomalia sumy opadów wyniesie tutaj 97 proc. Natomiast w pozostałej części kraju opadów będzie bardzo mało. Najmniej opadów w województwie podlaskim, tam anomalia wyniesie zaledwie 40 proc. Nieco więcej opadów będzie na Pomorzu. Jednak w przeważającej części kraju ilość opadów będzie znacznie mniejsza niż średnia trzydziestoletnia.

Kolejne 4 tygodnie, począwszy od 18 września do 15 października, również będą ciepłe. W całym kraju temperatury będą wyższe od średniej trzydziestoletniej. W 38. tygodniu roku od 18 do 24 września możemy spodziewać się ciepła, ale również opadów w przeważającej części Polski. Najcieplej w porównaniu ze średnią będzie w województwie podkarpackim oraz podlaskim. Zaś najchłodniej na granicy województwa lubuskiego i dolnośląskiego. Natomiast najwięcej deszczu spadnie w województwie mazowieckim - tutaj anomalia sumy opadów wyniesie aż 156 proc. Sporo deszczu będzie również na Pomorzu, w województwie lubuskim oraz dolnośląskim.

Reklama

Jaki będzie początek i pierwsza połowa października 2023? Prognoza pogody

Począwszy od 25 września ilość opadów w przeważającej części kraju ponownie będzie niska. Jednak na Pomorzu i w Wielkopolsce ilość deszczu będzie zbliżona do średniej z okresu referencyjnego. W pozostałej części kraju bardziej sucho. Najmniej deszczu w województwie lubelskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim oraz w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego (tam anomalia sumy opadów wyniesie około 65 proc). W południowej Polsce również deszczu będzie mniej - o 11-18 proc. niż zazwyczaj o tej porze.

W pierwszej połowie października najcieplej względem średniej trzydziestoletniej będzie w województwie pomorskim. Natomiast najchłodniej na granicy województwa lubuskiego i dolnośląskiego. W przeważającej części kraju temperatury powietrza będą wyższe o 1-1,5 stopnia Celsjusza.

Pod względem opadów pierwsza połowa października będzie raczej sucha. Co prawda w niektórych rejonach takich jak w Wielkopolsce, województwie pomorskim, dolnośląskim, czy opolskim ilość opadów będzie zbliżona do tej w latach referencyjnych. Jednak w przeważającej części kraju anomalia sumy opadów będzie utrzymywać się w przedziale między 60 a maksymalnie 90%.