Wygaszanie sieci 3G przez Orange – gdzie się rozpocznie?

Orange zapowiada, że wygaszania sieci rozpocznie się 26 września w powiatach pilskim i złotowskim (woj wielkopolskie), wałeckim (woj. zachodniopomorskie) oraz wieruszowskim, wieluńskim i pajęczańskim (woj. łódzkie).

Od drugiej połowy października do końca listopada 3G będzie wyłączane w kolejnych powiatach: czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim, obornickim, wągrowieckim (wielkopolskie) oraz sieradzkim, zduńskowolskim, poddębickim i łaskim (łódzkie). W kolejnym etapie, w drugim kwartale 2024 r. z siecią 3G pożegnają się w okolicach Koszalina i Słupska. Orange planuje, że pełne wygaszanie sieci 3G w całej Polsce potrwa do końca 2025 roku.

Reklama

Sieć 3G znika z Polski. Co to oznacza dla klientów?

Jak informuje Orange, od większości klientów wyłączenie 3G nie wymaga żadnych działań. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy ma się kartę SIM i telefon, które obsługują rozmowy w technologii VoLTE. By to zrobić wystarczy wysłać bezpłatnego SMS-a o treści KARTA na numer 80233.

"Usługa jest dostępna dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm – korzystających z ofert abonamentowych i prepaid. Dotyczy to także użytkowników nju mobile. W Orange Flex można sprawdzić swoją kartę SIM za pomocą aplikacji. Jeśli karta będzie wymagać wymiany, wystarczy tam złożyć takie zlecenie (opcja dostępna w zakładce "Karty SIM"). Klienci korporacyjni również mogą sprawdzić karty SIM przez SMS-a. W razie konieczności wymiany, pierwszym kontaktem będzie – w ich przypadku – opiekun klienta biznesowego” – czytamy w komunikacie Orange.

Wymiana starej karty SIM na nową, obsługującą 4G i 5G, jest bezpłatna dla wszystkich. Dodatkowo na stronie www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g klienci Orange mogą sprawdzić, czy ich modele telefonów obsługują VoLTE (czyli połączenia głosowe w technologii LTE). Operator informuje także, że osoby, które pozostaną przy korzystaniu z kart SIM lub telefonów starszego typu, nieobsługujących 4G, będą miały zapewnione usługi w technologii 2G.

Reklama

Dlaczego Orange wygasza sieć 3G?

Jeden z największych operatorów sieci komórkowych w Polsce tłumaczy, że wyłączenie 3G poprawi zasięg i jakość rozmów, bo wykorzystana dotychczas częstotliwość zostanie użyta na potrzeby technologii wyższej generacji, czyli LTE. "Wyższa generacja sieci to większy komfort korzystania z usług mobilnych. Zapotrzebowanie na nią rośnie – obecnie ponad 96 proc. transmisji danych w Orange przechodzi właśnie przez sieć LTE. W ciągu ostatnich kilku lat udział 3G w całym ruchu w sieci operatora zmniejszył się z 26 proc. do około 2,5 proc. Dlatego nadeszła pora na zmiany” – czytamy.