Tegoroczne wybory parlamentarne rozpoczęły prawdziwy polityczny maraton. W ciągu maksymalnie dwóch miesięcy powinniśmy już znać skład nowego rządu na kolejną kadencję. Z kolei już w pierwszej połowie przyszłego roku czekają nas dwie kampanie wyborcze.

Reklama

Wybory 2024. Najpierw wybierzemy lokalnie

Wybory samorządowe powinny odbyć się w teorii jesienią tego roku, ale zostały przełożone na wiosnę 2024 r., by kampania "nie gryzła się" z tą parlamentarną. W związku z tym, na mocy ustawy, wydłużono kadencję wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i radnychdo 30 kwietnia 2024 r.

Wybory samorządowe 2024. Kiedy?

Zgodnie z prawem, swoich lokalnych włodarzy powinniśmy wybrać pomiędzy 31 marca a 23 kwietnia. Eksperci są zdania, że termin wyborów samorządowych przypadnie w którąś kwietniową niedzielę (7, 14 lub 21). Kadencje w samorządach trwają pięć lat.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kiedy?

Tuż po wyborach samorządowych. Zgodnie z decyzją zatwierdzoną przez ambasadorów państw członkowskich przy Unii Europejskiej, wybory europejskie powinny odbyć się w dniach 6-9 czerwca 2024 r. W Polsce do urn ruszymy w niedzielę 9 czerwca, gdyż zgodnie z kodeksem wyborczym musi to być dzień ustawowo wolny od pracy. Kadencja w Parlamencie Europejskim również wynosi pięć lat.