W styczniu niemieckie systemy Patriot zostały rozmieszczone w pobliżu granicy z Ukrainą, aby chronić przestrzeń powietrzną na granicy NATO.

Jesteśmy zainteresowani tym, by niemiecki system Patriot był obecny na ziemi Polski przynajmniej do końca tego roku. Te systemy chronią m.in. dostawy sprzętu na Ukrainę - mówił Mariusz Błaszczak.

Reklama

Patrioty Bundeswehry wracają do Niemiec

Niestety jak poinformował resort obrony Niemiec, misje obrony powietrznej na wschodniej flance NATO przejmie Polska.

Reklama

W przyszłym tygodniu żołnierze i trzy Patrioty Bundeswehry będą do Niemiec.

Przez około dziewięć miesięcy nasze systemy Patriot przyczyniły się do ochrony ludności i infrastruktury krytycznej. Byłem szczególnie zadowolony, widząc, jak przyjaźnie i z uznaniem nasi żołnierze zostali przyjęci przez polskie siły zbrojne i ludność w Zamościu - ocenił cytowany przez DW Minister obrony Boris Pistorius.

Polska i Niemcy ramię w ramię w obronie wschodniej flanki NATO – dla mnie to bardzo ważny znak solidarności w ramach Sojuszu oraz przyjaźni i solidarności między naszymi narodami – dodał.

Eksplozja w Przewodowie

Przysłanie do Polski wyrzutni Patriot wraz z obsługującymi system żołnierzami to konsekwencja wydarzeń z Przewodowa, gdzie w wyniku ostrzału rakietowego prowadzonego przez Rosję na Ukrainę, elementy wystrzelone przez ukraiński system obrony, spadły na terenie Polski. W wyniku tego incydentu zginęły dwie osoby.