Dwa samoloty wylądowały przed godziną 15 na wojskowym lotnisku Okęcie. Na ich pokładach powróciło 18 obywateli Polski ewakuowanych ze Strefy Gazy - przekazał rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk. Jacek Goryszewski.

Reklama

Wszyscy ewakuowani zostaną objęci opieką psychologiczną i medyczną. Jeżeli będą potrzebowali miejsca przebywania do momentu przyjazdu rodziny, również zostanie im zapewnione - powiedział ppłk. Jacek Goryszewski. Zaznaczył, że ponieważ wśród osób ewakuowanych są również dzieci, na miejscu jest obecny lekarz pediatra.

Decyzje o ewentualnych ewakuacjach

Podkreślił, że wojsko przygotowane jest do dalszych zadań. Kolejne decyzje o ewentualnych ewakuacjach będą podejmowane wyłącznie w rekomendacjach Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Bo to od ich rekomendacji zależy nasze dalsze działanie. Jesteśmy przygotowani w pełni gotowości - dodał.

Reklama

Sztab Generalny WP poinformował, że "pierwszy z samolotów wojskowych C-130 ewakuujący obywateli Polski ze Strefy Gazy właśnie wylądował na warszawskim Okęciu - przekazano.

Kryzys w Strefie Gazy

W Strefie Gazy trwa kryzys humanitarny, który dotyka tysiące ludzi. W wyniku walk i bombardowań brakuje podstawowych produktów żywnościowych, wody, leków i paliwa. W ubiegłym tygodniu w stacjach radiowych w Strefie Gazy emitowano spoty, skierowane głównie do dzieci, informujące o zagrożeniu, jakie stanowią niewybuchy. Informacja ta trafiła do 1 miliona osób. Niestety, ze względu na zbombardowanie stacji zasilania i braku elektryczności w Strefie Gazy ta forma przekazu nie jest już efektywna.