Izraelskie czołgi wjechały na teren szpitala Al-Shifa w Gazie

Jak donosi "Daily Telegraph" izraelskie czołgi wjechały do największego kompleksu szpitalnego w Strefie Gazy.

"Wydarzenie to nastąpiło zaledwie kilka godzin po tym, jak Stany Zjednoczone oświadczyły, że zgadzają się z Izraelem, że części szpitala Al-Shifa były wykorzystywane przez terrorystów Hamasu jako centrum kontroli i do przetrzymywania niektórych z 240 zakładników wciąż zaginionych po ataku na Izrael z 7 października" - podaje brytyjski dziennik.

Hamas odrzucił amerykańskie twierdzenia o wykorzystywaniu przez niego szpitali i oskarżył USA, że dają zielone światło do "dalszych brutalnych masakr".

Reklama

Z kolei w komunikacie armii Izraela czytamy, że siły armii obejmują zespoły medyczne i osoby mówiące po arabsku, które przeszły specjalne szkolenie, by nie wyrządzić krzywdy cywilom wykorzystywanym przez Hamas jako żywe tarcze.

Reklama

Naoczny świadek wewnątrz szpitala powiedział BBC, że widział komandosów wchodzących na główny oddział ratunkowy szpitala.

John Kirby: USA nie popierają ataków bombowych na szpitale

Reklama

John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, powiedział wcześniej dziennikarzom podróżującym z prezydentem USA Joe Bidenem, że Hamas i Palestyński Islamski Dżihad wykorzystują niektóre szpitale i tunele pod nimi "do ukrywania i wspierania swoich operacji wojskowych oraz przetrzymywania zakładników" - podał "Daily Telegraph". Odmawiając podania szczegółów, Kirby dodał: "Przechowują tam broń i są gotowi odpowiedzieć na izraelską operację wojskową przeciwko temu obiektowi".

USA nie popierają ataków bombowych na szpital. Nie popieramy atakowania szpitala z powietrza - powiedział Kirby. I nie chcemy widzieć wymiany ognia w szpitalu, gdzie niewinni ludzie, bezbronni ludzie, chorzy ludzie po prostu próbują uzyskać opiekę medyczną, na którą zasługują, a nie zostać złapanym w krzyżowy ogień. Szpitale i pacjenci muszą być chronieni -oświadczył.

ONZ apeluje o ochronę szpitali

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) stwierdziło, że "szpitale i personel medyczny są szczególnie chronione przez międzynarodowe prawo humanitarne i wszystkie strony konfliktu muszą zapewnić im ochronę".

Zdaniem OCHA "szpitale nie mogą być wykorzystywane do ochrony celów wojskowych przed atakami".