Moja obecność, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystości cięciu blach, jest dowodem na to, że rozbudowa zdolności Marynarki Wojennej jest jednym z kluczowych elementów wzmacniania polskiej zdolności obrony i ochrony infrastruktury krytycznej - mówił w środę Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Reklama

Zaznaczył, że basen Morza Bałtyckiego jest dzisiaj pewną formą gwarancji bezpieczeństwa dostaw energii, komunikacji, współpracy z naszymi sojusznikami w ramach NATO. Dlatego dla prezydenta RP niezwykle istotne jest, aby te zdolności związane z uzbrojeniem polskiej armii, te zakontraktowane, które bezpośrednio wiążą się z planowaniem operacyjnym, takie jak te dwa okręty w ramach programu +Delfin+, okręty typu SIGINT do rozpoznania i walki elektronicznej, zostały dostarczone na czas - podkreślił.

Budowa okrętu rozpoznania elektronicznego

Uroczyste cięcie blach jest symbolicznym rozpoczęciem budowy okrętu rozpoznania elektronicznego. To drugi okręt tego typu, budowany w stoczni Remontowa Shipbuilding w ramach kontraktu z Saab Kockums AB. Stępkę pod pierwszy okręt SIGNT, który otrzyma imię Jerzy Różycki, położono pod koniec lipca br.

ORP Henryk Zygalski

Jednostka, której budowa rozpoczęła się w środę, otrzyma w przyszłości nazwę ORP Henryk Zygalski – na cześć wybitnego polskiego matematyka i kryptologa, który przyczynił się do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Program "Delfin"

Jak podało biuro prasowe stoczni, kontrakt na zaprojektowanie, budowę, dostawę i wsparcie logistyczne dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego w ramach programu pod kryptonimem "Delfin" podpisano w listopadzie 2022 roku pomiędzy Agencją Uzbrojenia MON, a szwedzkim koncernem Saab Kockums AB, który zlecił Remontowej Shipbuilding budowę gotowych do operowania okrętów oraz wykonanie wszelkich koniecznych testów, w tym przeprowadzenie pełnego zakresu prób dokowych HAT oraz morskich SAT. W komunikacie wskazano, że Saab Kockums AB ponosi pełną odpowiedzialność za dostawę okrętów, w tym integrację zaawansowanych systemów misji i walki, umożliwiających gromadzenie danych rozpoznawczych oraz wywiadowczych.

Do czego posłużą okręty?

Reklama

Okręty rozpoznania radioelektronicznego pod kryptonimem "Delfin" przeznaczone będą do pozyskiwania danych wywiadowczych w pełnym zakresie zadań Marynarki Wojennej. Zastąpią one eksploatowane obecnie przez Marynarkę Wojenną jednostki rozpoznania radioelektronicznego projektu 863: ORP Nawigator i ORP Hydrograf zbudowane w połowie lat siedemdziesiątych w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, czyli w obecnej Remontowa Shipbuilding.

Nowe jednostki, które mają zostać dostarczone do 2027 roku będą miały za zadanie m.in. rozpoznania sygnałów radioelektronicznych i łączności radiowej. Okręty będą prowadziły rekonesans i wywiad elektroniczny (...) Prowadzenie wywiadu i rozpoznania w tym wypadku oznacza monitorowanie ruchu jednostek przeciwnika, jednostek sojuszniczych, nawiązywanie łączności, współpraca z zasobami czy aktywami którymi dysponuje Marynarka Wojenna i Polskie Siły Zbrojne w domenie space. A także elementy oddziaływania w ramach działań radioelektronicznych - tłumaczył szef BBN Jacek Siewiera.

Kosztowne zakupy MON

Umowa między firmą Saab i Agencją Uzbrojenia MON na zaprojektowanie, budowę i wsparcie techniczne dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego dla Marynarki Wojennej RP została podpisana w listopadzie ub. Całkowita wartość zamówienia wynosi ok. 620 milionów euro, a dostawy zostaną zrealizowane w 2027 r.