Oficer prasowy policji w Gostyniu podkomisarz Monika Curyk poinformowała we wtorek, że zdarzenie miało miejsce w październiku.

Gostyńskim policjantom udało się namierzyć sprawcę. Jak zaznaczyły służby, nieletni przyznał się do winy.

- Policjanci zostali zawiadomieni przez spółkę Koleje Wielkopolskie, że 9 października na trasie Pępowo – Krobia na torach kolejowych ktoś położył kamień, na który najechał pociąg osobowy. Kamień rozprysł się na kilka odłamków. Jeden z nich w wyniku rykoszetu wybił szybę w pociągu i wpadł do wagonu - podała.

Reklama

Nastolatkiem zajmie się sąd

Powstałe straty wyniosły ponad 8 tysięcy złotych.

Curyk dodała, że miejsce, w którym doszło do zdarzenia to niezamieszkała, otwarta przestrzeń.

- Funkcjonariusze badali każdy najmniejszy wątek, który mógłby ich doprowadzić do sprawcy. W działaniach pomogli policjanci zajmujący się nieletnimi - poinformowała.

Ostatecznie udało się ustalić sprawcę. W ostatnich dniach listopada funkcjonariusze zapukali do drzwi 16-letniego mieszkańca powiatu gostyńskiego. Teraz sprawą zajmie się sąd.

Przeszkody na torach są zagrożeniem

Jak w tvn24.pl podkreślił Piotr Żłobicki z SOK, poprzez układanie przeszkód na torach może dojść do wykolejenia pociągu, wstrzymania ruchu, a w konsekwencji także do opóźnień i uszkodzenia taboru kolejowego.

- Ponadto przeszkody ułożone na torach mogą doprowadzić do nagłego hamowania pociągu wskutek czego obrażeń mogą doznać podróżni (...). Dzieci i młodzież przebywająca na obszarze kolejowym, w miejscach niedozwolonych, często nie zdaje sobie sprawy, że ich niebezpieczne zabawy zagrażają nie tylko bezpieczeństwu w ruchu pociągów i pasażerów, ale również im samym - zaznaczył przedstawiciel Straży Ochrony Kolei.