RCB poinformowało o prognozowanym silnym wietrze w czwartek i piątek. "Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek" - przestrzeżono.

Alert RCB został wysłany do mieszkańców województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, lubuskiego i cześć powiatów województwa mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

Reklama

Aktualna pogoda, prognoza pogody>>>

W porywach do 115 km/h

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wystąpienie bardzo silnego wiatru o średniej prędkości do 65 km/h, w porywach do 115 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

RCB przypomniało, by pamiętać o usunięciu z parapetów i podwórek wszystkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr; przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami; zamknąć okna i drzwi; pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe; nie zatrzymywać się pod drzewami; zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz; przygotować oświetlenie zastępcze - latarki z zapasem baterii, gdyż wiatr może uszkodzić linie energetyczne oraz uważać podczas jazdy samochodem, ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

"O przypadkach, które waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112" - podkreśliło RCB.