Wydarzenie "105 lat radości z wolności!" zorganizowane zostanie na placu Kolegiackim. Na scenie pojawi się ok. 40 poznańskich artystów: soliści i instrumentaliści m.in. z Teatru Muzycznego i Teatru Polskiego. Organizatorzy zapraszają do gremialnego wykonania najbardziej znanych powstańczych piosenek.

Reklama

Wspólne śpiewanie w 105. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego

Jak powiedział Jan Zujewicz, pomysł na wspólne śpiewanie w rocznicę powstania wielkopolskiego zrodził się na kanwie koncertu organizowanego co roku 1 sierpnia w Warszawie. Nasze wydarzenie już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wszystko wskazuje na to, że na placu Kolegiackim zbierze się kilkuset poznaniaków żeby wspólnie wyśpiewać 105 lat radości z wolności. Mamy nadzieję, że inicjatywa przerodzi się w coroczną tradycję i wspólne śpiewanki będą kontynuowane w kolejnych latach – powiedział.

Zujewicz poinformował, że każdy uczestnik wydarzenia dostanie do ręki darmowy śpiewnik. Utwory będzie można śpiewać i bez śpiewnika – teksty piosenek zostaną wyświetlone na telebimie. Chętni będą się mogli rozgrzać herbatą i czekoladą, zabiorą flagi i chorągiewki powstańcze.

Powstańcza barykada

Wydarzenie uświetni prezentacja powstańczej barykady i obecność rekonstruktorów w historycznych strojach i z wyposażeniem z czasów powstania.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.