Powstanie Warszawskie to niespotykany na skale światową patriotyczny zryw i jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i było zbrojnym wystąpieniem Armii Krajowej przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim podczas II wojny światowej. Trwało 63 dni. Zakończyło się 2 października 1944 roku.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Co to znaczy godzina "W"?
Wybuch powstania w Warszawie ustalono na 1 sierpnia 1944 na Godzinę "W", czyli godz. 17.00. Ta symboliczna godzina stała się jednym z najważniejszych momentów w historii Warszawy i całej Polski, oznaczając początek największego zbrojnego zrywu przeciwko niemieckiemu okupantowi podczas II wojny światowej. Mimo trudności w uzbrojeniu osób gotowych do walki, w tym dniu Warszawa stanęła do boju o wolną Polskę.
Dziś godzina "W" upamiętniana jest w wyjątkowy sposób. 1 sierpnia w Warszawie oraz w wielu innych polskich miastach zawyją o godz. 17.00 syreny. Warszawa zatrzyma się o tej godzinie, by uczcić pamięć o walczących. Tego dnia o tej godzinie zatrzymują się piesi, tramwaje, samochody i inne środki transportu oddając w ten sposób hołd powstańcom.
Obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 2024 roku
Uroczystości upamiętniające to wydarzenie rozpoczęły się w tym roku już we wtorek, 30 lipca, od spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z uczestnikami powstańczych walk w Parku Wolności obok Muzeum Powstania Warszawskiego. W środę, 31 lipca, na placu Krasińskich, przed pomnikiem Powstania Warszawskiego, odbyła się msza św. polowa oraz Apel Pamięci.
Czwartek 1 sierpnia 2024
Czwartkowe uroczystości obejmą m.in. składanie kwiatów przy pomniku generała Stefana Roweckiego „Grota”, wydarzenia przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz Godzinę W.
Punktualnie o godz. 17.00 przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddadzą hołd bohaterom Powstania Warszawskiego przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Od godz. 14.00 do godz. 19.00 będą kursowały zabytkowe tramwaje na linii W z placu Narutowicza ulicami Filtrową, Krzywickiego, Nowowiejską, aleją Niepodległości, Chałubińskiego, aleją Jana Pawła II, przez ronda Czterdziestolatka i ONZ, Prostą, przez rondo Daszyńskiego (obok Muzeum Powstania Warszawskiego), Kasprzaka, Skierniewicką i Wolską do Cmentarza Wolskiego.
W godz. 15.00 – 21.00 odbędzie się zgromadzenie publiczne na rondzie Dmowskiego a następnie przemarsz na trasie: Al. Jerozolimskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodowa na pl. Krasińskich.
Wieczorem, o godzinie 20.30, odbędzie się na placu Piłsudskiego koncert - wydarzenie pod hasłem "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki".
Sobota 3 sierpnia 2024
W sobotę, 3 sierpnia, na Woli odbędzie się "VIII Bieg Pamięci". Uczestnicy biegu głównego będą mieli do pokonania symboliczny dystans 1944 metrów, a dzieci i młodzież 200, 400 lub 800 metrów. Start i meta zawodów będą zlokalizowane na skwerze Sierpnia 1944.
Tego samego dnia, po południu, o godz. 17.00 na trasę wyjedzie rowerowa Masa Powstańcza. W tym roku cykliści będą poruszali się szlakiem Komendy Głównej Armii Krajowej. Uczestnicy wydarzenia tradycyjnie spotkają się przed Muzeum Powstania Warszawskiego.