W policyjnym komunikacie czytamy, że służby kryminalne otrzymały informację o tym, że na terenie jednej z posesji na krakowskich Swoszowicach mogą przebywać osoby, które wykorzystując niepełnosprawność innych, zmuszają ich do żebractwa.

Reklama

Poszkodowani przebywali w Polsce nielegalnie

Krakowscy mundurowi udali się na miejsce, gdzie zatrzymali kobietę i mężczyznę, obywateli Mołdawii, których podejrzewano o ten proceder. Kryminalni ujawnili też pokrzywdzonych, obywateli Mołdawii i Rosji, którzy przebywali na terenie Polski nielegalnie. Nie mieli ważnych dokumentów, które uprawniałyby ich do wjazdu i pobytu w Polsce.

Okazało się, że poszkodowani przebywają w Polsce od kilku miesięcy i żebrzą pod sklepami. Relacjonowali, że część zdobytych w ten sposób pieniędzy przekazywali swoim rodakom, którzy przewieźli ich na teren Polski.

Kryminalni przejęli sporo gotówki, a zatrzymani usłyszeli zarzuty

Służby przejęły gotówkę w wysokości ponad 20 tysięcy złotych oraz 30 tysięcy euro, którymi dysponowali podejrzani. Zostali także zatrzymani i usłyszeli zarzuty dotyczące handlu ludźmi.

Grozi im kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Rejonowa dla Krakowa Podgórza zastosowała wobec podejrzanych obywateli Mołdawii środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonymi. Dostali także zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych oraz zakaz opuszczania kraju.