Informacje w tej sprawie Babiogórski Park Narodowy przekazał w mediach społecznościowych. W komunikacie poinformowano, że od ok. dwóch tygodni obserwowane jest wyjątkowe ciekawe pękanie pokrywy śnieżnej na północnych stokach Babiej Góry.

"Powstała szczelina o długości kilkudziesięciu metrów, to nic innego jak zaczątek lawiny – wielce prawdopodobne jest, że wkrótce ten obryw zjedzie w formie lawiny śnieżnej" - wskazano.

Reklama

Jest apel Babiogórskiego Parku Narodowego

Dalej Babiogórski Park Narodowy wyjaśnia, że bardzo ważne jest to, aby nie schodzić z wyznaczonych szlaków turystycznych.

W komunikacie pojawił się także apel o rozwagę podczas górskich wycieczek - pieszych oraz narciarskich. Jak dodano, zachowanie bezpieczeństwa w górach jest najważniejsze.

Polska Agencja Prasowa przypomniała także, że w rejonie Babiej Góry obowiązuje ogłoszony przez GOPR pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Jest ono niskie i występuje na bardzo stromych stokach, głównie w żlebach, zagłębieniach oraz miejscach za przełamaniami terenu, przede wszystkim po północnej stronie masywu. Jednak ratownicy GOPR dopuszczają możliwość samoistnego zejścia małej lub średniej lawiny.