Przypomnijmy, że w środę Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że generał Jarosław Gromadziński został odwołany. Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie.

Reklama

Resort obrony narodowej zadecydował też o natychmiastowym powrocie do kraju gen. Gromadzińskiego.

Jest nowy dowódca Eurokorpusu. To gen. Piotr Błazeusz

"Informuję, że nowym dowódcą Eurokorpusu zostanie gen. broni Piotr Błazeusz, dotychczasowy I zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego" - przekazał rzecznik prasowy MON Janusz Sejmem. Komunikat został opublikowany na oficjalnym koncie Ministerstwa Obrony Narodowej na platformie X, dawniej Twitter.

Reklama
Reklama

Polska Agencja Prasowa przypomina, że gen. Błazeusz to jeden z najbardziej doświadczonych w strukturach NATO dowódców w polskim wojsku. Był m.in. zastępcą szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE); dowodził także X zmianą polskiego kontyngentu w Afganistanie w latach 2011-2012. Od 2021 roku był I zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP.

Gen. Gromadziński zabrał głos po odwołaniu

Gen. Gromadziński zabrał głos po informacji MON o jego odwołaniu. Wojskowy umieścił oświadczenie w mediach społecznościowych.

"Pełniąc służbę na stanowiskach sztabowych i dowódczych, w kraju oraz za granicą, jak również współpracując z sojusznikami z NATO zawsze godnie reprezentowałem mundur żołnierza polskiego. Chciałbym zapewnić, że nie mam sobie nic do zarzucenia. Wierzę, że wszczęta przez SKW procedura kontrolna zakończy się dla mnie pozytywnie" - napisał.