Stacja synoptyczna Warszawa-Okęcie zanotowała o godz. 14 nowy rekord temperaturowy w marcu dla Warszawy, poinformowało IMGW w serwisie "X".

Reklama

W sobotę padł krajowy nowy rekord temperatury w marcu - w Tarnowie (Małopolskie) termometry wskazały 26,4 stopnia. Do tej pory najwyższą w naszym kraju wartością dla tego miesiąca było 25,6 stopnia, odnotowane w Nowym Sączu w 1974 roku.

Wstępne dane operacyjne sugerują, że dzisiaj mógł być najcieplejszy dzień marca w historii pomiarów na obszarze Polski - przekazał Kamil Walczak, synoptyk IMGW. Wskazał on, że do tej pory marcowy rekord temperatury wynosił 25,6 stopnia - wartość tę zmierzono 21 marca 1974 roku w Nowym Sączu.

Natomiast dzisiaj na stacjach zanotowano wyższe wartości – w Krakowie 25,7 stopnia, w Tarnowie 26,4 stopnia - poinformował.

Rekord w Legionowie

Po południu do wyścigu dołączyło Legionowo. Odnotowano tam 25,9 st. C. Jest to kolejna wartość powyżej rekordu dla Mazowsza obowiązującego jeszcze w piątek.

W niedzielę 31 marca o godzinie 15.20 IMGW zanotował temperaturę powietrza 25,9 stopni Celsjusza w Legionowie. Warszawski rekord z godziny 14, który wynosił 25,1 st. C również zostały pobity, stacja telemetryczna Warszawa-Filtry o godz. 14.20 podała temperaturę 25,8 st. C.

Według prognoz instytutu niedziela jest apogeum napływu pyłu saharyjskiego nad Polskę. Utrudnia on osiągnięcie wysokich wartości przez temperaturę, co mogło wpłynąć na niższe wartości temperatur niż w sobotę.