Wybory samorządowe 2024

Do głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku uprawnionych było blisko 29 mln obywateli. W przeprowadzenie tegorocznych wyborów zaangażowano blisko 300 tys. pracowników komisji wyborczych. Tych z kolei było 29 707.

Druga tura wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta odbędzie się 21 kwietnia.

Reklama

Jak wygląda ogłoszenie wyników?

Jak wyjaśniła Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego, wyniki głosowania w wyborach samorządowych ogłaszają terytorialne komisje wyborcze po tym, jak komisarz wyborczy zatwierdzi ich protokół. Z kolei Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi zbiorcze wyniki głosowania.

To są najtrudniejsze wybory, w których są cztery akcje wyborcze. Na pewno będą trwały kilka dni. Obwodowe komisje wyborcze mają najwięcej pracy. Myślę, że ogłoszenie wyników wyborów przez PKW mogłoby być w powyborczą środę – przekazała Pietrzak.

PKW ogłosi wyniki głosowania

Reklama

Co ciekawe, podczas ostatnich wyborów samorządowych w 2018 roku Państwowa Komisja Wyborcza podała zbiorcze wyniki wyborów w nocy ze środy na czwartek.

Wówczas funkcjonowały dwie obwodowe komisje wyborcze. Zadaniem pierwszej było przeprowadzenie i nadzorowanie głosowania, zaś drugiej – ustalenie wyników głosowania.

W 2018 r. jedna komisja czuwała nad przeprowadzeniem głosowania, druga zaś liczyła głosy. To rodziło komplikacje związane z obsadzeniem składów komisji. Teraz zwiększono liczbę komisji i niemal w całym kraju obsadzono maksymalne składy – dodała Pietrzak.