Bp Ważny urodził się w 1966 r. w Rzeszowie. Do kapłaństwa przygotowywał się w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1991 r. Licencjat z teologii pastoralnej uzyskał na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W swojej diecezji był między innymi odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży i studentów, nową ewangelizację i stałą formację księży.

Reklama

W grudniu 2020 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym w Tarnowie. Sakrę biskupią przyjął w czerwcu 2021 roku Jest przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa KEP. Jest także członkiem Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.

Kryzys w diecezji

Diecezja sosnowiecka mierzyła się ostatnio z kryzysem wizerunkowym, który wybuchł po głośnej sprawie imprezy w parafii w Dąbrowie Górniczej. W mieszkaniu jednego z księży, na imprezie o charakterze seksualnym zasłabł mężczyzna, któremu nikt nie udzielił pomocy.

Reklama

W związku z tą sprawą w październiku 2023 roku zrezygnował dotychczasowy biskup diecezji Grzegorz Kaszak. Papież Franciszek bez żadnych zastrzeżeń przyjął jego rezygnację.