Raport Global Migration Policy Institute powstał na zlecenie telewizji BBC. Wyniki pracy naukowców potwierdziły powszechne odczucia. Fala imigracji znacznie osłabła. A po 2004 roku, kiedy do Unii Europejskiej weszły kraje Europy Środkowo-Wschodniej uderzyła ona w brzegi Wielkiej Brytanii z ogromną siłą.

Reklama

W ciągu czterech lat na wyspach osiedliło sie aż 1,4 mln imigrantów, głównie Polaków. Teraz jednak z tej grupy aż połowa wróciła do kraju. Według naukowców głównym winowajcą takiej sytuacji jest kryzys. Rynek pracy nie oferuje już tak wielu możliwości jak kiedyś.

Ale inne wyniki ich analiz skłaniają raczej do wniosku, że Polacy wracają, bo się dorobili. Potwierdza to fakt, że migracja z krajów takich jak Polska jest w miarę stała. Na miejsce tych, którzy wyjechali, przyjeżdżają nowi. A koniec kryzysu może tylko wzmocnić falę imigracji.

Wielka Brytania nadal może się pochwalić dodatnim saldem migracji. W 2008 roku na Wyspy przyjechało o 118 tysięcy osób więcej niż wyjechało. To jednak najgorszy wynik od 2004 roku.