Burzę wywołał ruch Rafała Trzaskowskiego, który podpisał rozporządzenie zakazujące krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach.

Apel Barbary Nowak ws. krzyży

Do tej decyzji odniosła się była kurator Barbara Nowak w mediach społecznościowych.

Reklama

Jesteście w miejscach pracy, w szkołach w urzędach. Proszę patrzcie, gdzie brakuje KRZYŻA. Trzeba nam KRZYŻ wieszać i stale pamiętać o słowach poety K. Balińskiego "Tylko pod Krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską a Polak Polakiem" - napisała na X.

Walka środowiska Trzaskowskiego z Krzyżem wymaga reakcji Polaków świadomych swoich korzeni chrześcijańskich, losów Ojczyzny nieodmiennie splecionych z wiarą katolicką i ludźmi Kościoła. Popatrzmy wokół siebie i uzupełnijmy Krzyże w miejscach, gdzie ich brakuje - pisała.

Zakaz wieszania krzyży

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, podpisał zarządzenie, które zakazuje zawieszania krzyży w urzędzie1 Decyzja ta ma na celu zapewnienie, że przestrzenie, w których są obsługiwani mieszkańcy Warszawy, są neutralne religijnie.

Zgodnie z nowymi standardami, urzędnicy nie będą mogli eksponować symboli religijnych na swoich biurkach. Jednak pracownicy mogą nosić symbole religijne indywidualnie, na przykład w formie medalików.\

Oświadczenie Trzaskowskiego

Nie dajmy się zwariować. Nikt nie zamierza prowadzić w Warszawie walki z jakąkolwiek religią. Stolica zawsze będzie też szanować swoją tradycję - stąd elementy religijne choćby podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Ale Polska jest państwem świeckim. A Warszawa jest tego państwa stolicą. Kropka" - poinformował Rafał Trzaskowski.