"Witam was, mam na imię Rei del Cause. Jestem młodym, dwuletnim orłosępem brodatym. Wyklułem się we Francji, wy ludzie nazywacie ten region Górną Sabaudią. Zostałem wypuszczony na wolność w skalistych górach między Marsylią, Tuluzą a Carcasson - parku narodowym Grand Causses" - napisano na profilu zoo w Poznaniu.

Reklama

Co dzieję się z orłosępem?

"W ubiegłym roku podróżowałem po Niemczech, no i się trochę pogubiłem. Skończyło się w ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt w Lauterbach. Znów wróciłem na południe Francji, no i przez Niemcy przeleciałem do południowej Polski, a potem skierowałem się na północ. Trafiłem na wasze miasto, ale byłem już dość wyczerpany, a na domiar złego zaczął lać deszcz i wiał bardzo silny wiatr. Wiecie, jestem już teoretycznie samodzielny, ale latanie w takich warunkach trochę mnie przerosło" - dodano w informacji.

Zmęczonemu ptakowi podano kroplówkę i mięso. Teraz czeka na decyzję koordynatora gatunku co dale.

Reklama

"Na parapecie mieszkania w wieżowcu pojawił się rzadki gatunek ptaka, orłosęp (Gypaetus barbatus), który jest uznawany za jednego z najbardziej niebezpiecznych ptaków na świecie" - informują Lasy Państwowe.

Orłosęp w Poznaniu

Jak tłumaczą orłosęp brodaty to imponujący ptak - jego ciało, od dzioba do ogona, mierzy ponad 120 centymetrów, a skrzydła rozpościerają się na3 metry. Spotkać go można w górskich terenach Europy i Afryki.

Jaka dieta?

"Orłosępy to potężne, okrutne ptaki, które zamieszkują regiony górskie od Azji i Afryki po Hiszpanię" - informuje nadleśnictwo . "Dieta składa się głównie z padliny, szczególnie kości, które zrzucane są z wysokości nawet 80 metrów na płaskie skały poniżej. Powoduje to pęknięcie kości ofiary i umożliwia ptakom dostęp do szpiku" - tłumaczą Lasy Państwowe.

Orłosęp połyka kawałki kości, które mogą osiągać długość nawet do 25 centymetrów i szerokość do 4 centymetrów.

Jak informują Lasy Państwowe są to ptaki o wyjątkowej osobowości i są jednym z symboli zanikającej przyrody.

Niesamowite nagranie nieproszonego gościa

Nadleśnictwo Sieraków wstawiło na Facebooku nagranie z majestatycznym ptakiem.